KE wzywa Ukrainę do kontynuowania reform

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Ukrainę do kontynuowania reform, a tamtejszych przywódców do wykorzystania kryzysu jako okazji do pokazania, że są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją.

 

- Potrzebny jest dalszy nacisk na wprowadzanie reform. Kontynuacja pracy jest kluczowa. Czekamy na rezultaty, które są istotne zwłaszcza dla obywateli ukraińskich - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. zagranicznych Maja Kocijanczicz.

 

Jak podkreśliła, KE z uwagą obserwuje wydarzenia na Ukrainie. Zauważyła, że tamtejsze władze wykonały znaczną pracę w ostatnich miesiącach w celu realizacji planu reform i teraz kluczowe jest, by liderzy polityczni nadal byli skoncentrowani na tej pracy.

 

To nawiązanie do sytuacji politycznej na Ukrainie, gdzie w czwartek faktycznie przestała istnieć koalicja rządowa, gdy dwa dni wcześniej w parlamencie podjęto nieudaną próbę obalenia rządu.

 

- Kryzys może być postrzegany jako okazja do poprawy jakości pracy i przekonania obywateli Ukrainy, że liderzy (polityczni) są w stanie sprostać wyzwaniu systematycznej transformacji, tak jak zażądali tego ludzie, którzy poszli przed dwoma laty na Majdan - oświadczyła Kocijanczicz.

 

Zachód jest zaniepokojony stanem przemian na Ukrainie po dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył na początku lutego, że reformy są umyślnie blokowane, a ludzie z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

 

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie zaczęto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

 

10 lutego szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform.

 

Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w poprawie zarządzania i w zwalczaniu korupcji.

 

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW pomoc w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje jednak postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych transz pomocy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?