KE nie zaangażuje się w kampanię przed brytyjskim referendum

(fot. shutterstock.com)

Komisja Europejska nie zaangażuje się w kampanię przed referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie pozostania tego kraju w Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas.

 

- Nie będziemy częścią żadnej kampanii. Naszą rolą było ułatwienie rozmów między Wielką Brytanią a pozostałymi 27 państwami członkowskimi - oświadczył Schinas na konferencji prasowej.

 

Przyznał, że komisarze UE mogą wprawdzie wyrażać swoje indywidualne opinie, a nawet odwiedzić Londyn w jakimś konkretnym celu, ale nie powinno to być interpretowane jako zaangażowanie w kampanię. Będziemy dalej wykonywać swoją pracę, ale nie będzie to udział w kampanii - tłumaczył rzecznik.

 

Przypomniał też, że dopiero po brytyjskim referendum, planowanym na 23 czerwca, KE przedstawi projekty przepisów, które będą wdrażane do unijnego prawa na podstawie wynegocjowanego na szczycie UE porozumienia o zmianie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii. Warunkiem jest jednak, że Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem we Wspólnocie. W przypadku negatywnego wyniku referendum, porozumienie przestanie być wiążące.

 

- Gdy referendum się odbędzie i gdy rząd brytyjski poinformuje nas o intencji pozostania Wielkiej Brytanii w UE, Komisja przedstawi propozycje przepisów, które będą odzwierciedlać wszystkie aspekty uzgodnionego przez przywódców porozumienia - zapowiedział rzecznik.

 

Uzgodnione w ubiegłym tygodniu porozumienie z Wielką Brytanią przewiduje szereg ustępstw i gwarancji dla Brytyjczyków, które mają pomóc zatrzymać ten kraj w Unii Europejskiej. Przewiduje ono m.in. możliwość ograniczenia przez Londyn dostępu do nieskładkowych świadczeń pracowniczych dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw UE, ograniczenie eksportu zasiłków na dzieci i wzmocnienie wpływu parlamentów narodowych na tworzenie unijnego prawa. Zawiera też zasady relacji między strefą euro a krajami bez wspólnej waluty oraz potwierdza, że Wielka Brytania nie będzie zobowiązana do udziału w pogłębianiu integracji europejskiej.

 

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że będzie zachęcał Brytyjczyków do głosowania za pozostaniem w UE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?