Ukraina: ataki na oddziały rosyjskich banków

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Na Ukrainie w ostatnich dniach zaatakowane zostały oddziały kilku rosyjskich banków, które działają tu mimo trwającego w Donbasie konfliktu zbrojnego ze wspieranymi przez Moskwę separatystami - przekazały w poniedziałek ukraińskie media.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do ataków we Lwowie na zachodzie kraju i w Mariupolu nad Morzem Azowskim w południowo-wschodniej Ukrainie. To ostatnie miasto leży kilkanaście kilometrów od linii rozgraniczenia między siłami rządowymi a prorosyjskimi bojownikami.

 

We Lwowie nieznani sprawcy obrzucili butelkami z benzyną oddziały największego banku rosyjskiego Sbierbank oraz banku WTB. W wyniku ataku jedno biuro Sbierbanku doszczętnie spłonęło. W Mariupolu Sbierbank został obrzucony kamieniami; straty ograniczyły się do rozbitych okien.

 

W sobotę w Kijowie zdemolowane zostały oddziały dwóch rosyjskich banków, Sbierbanku i Alfa-banku. Stało się to podczas obchodzonej wówczas drugiej rocznicy najbardziej krwawych protestów na Majdanie Niepodległości, gdy milicja zabiła ok. 80 demonstrantów. Tego samego dnia w centrum Kijowa kamieniami obrzucono biuro jednego z najbogatszych obywateli Ukrainy, Rinata Achmetowa.

 

W weekend grupa osób z nieznanej dotychczas organizacji o nazwie Rewolucyjne Siły Prawicowe pojawiła się na Majdanie z hasłami o konieczności "nowej rewolucji" na Ukrainie.

 

Miałaby ona doprowadzić do zakończenia poprzedniej rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku, która zakończyła się obaleniem ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Na Majdanie rozbito nawet kilka namiotów, jednak w poniedziałek zostały one uprzątnięte przez służby komunalne.

 

Według ukraińskich komentatorów wszystkie te wydarzenia mogą być inspirowane przez Rosję, która wykorzystując osłabienie władz w Kijowie po rozpadzie koalicji rządowej, dąży do wywołania na Ukrainie społecznych niepokojów.

 

Wspomóż Nas
Tagi: rosja, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook