Tusk: wyjście Grecji ze strefy Schengen nic by nie dało

(fot. PAP / EPA / SIMELA PANTZARTZI)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zdecydowanie odrzucił we wtorek pomysł wykluczenia Grecji ze strefy Schengen, wskazując, że w żadnym razie nie przyczyniłoby się to do złagodzenia kryzysu migracyjnego.

 
- Grecja nie sprowokowała kryzysu wokół uchodźców - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z greckim premierem Aleksisem Ciprasem w Atenach. Dodał, że jej ewentualne wyjście ze strefy Schengen nie rozwiązałoby ani jednego z łączących się z tym kryzysem problemów.
 
- Wykluczenie nie zakończy wojny w Syrii i niczego nie zmieni w fakcie, że celem uchodźców jest Europa. Kryzys wokół uchodźców prowadzi Europę do jej granic; pokazuje, co Europa może wytrzymać - dodał Tusk. Obaj wraz z Ciprasem zaapelowali do wspólnego poczucia Unii Europejskiej, gdyż tylko w ten sposób da się przezwyciężyć kryzys.
 
- Musimy wspólnie chronić granice Unii Europejskiej - powiedział Tusk, nawiązując do stałego napływu uchodźców z Turcji do Grecji przez Morze Egejskie. Cipras wezwał UE do wypełnienia jej zobowiązań, w tym rozdzielenia uchodźców między poszczególne państwa, co dotąd prawie się nie odbywa.
 
Minister obrony Grecji Panos Kammenos oświadczył na konferencji prasowej we wtorek rano, że cztery z pięciu rozmieszczonych na greckich wyspach ośrodków rejestrowania uchodźców (hotspotów) są w pełni gotowe do działania. Chodzi tu o placówki na wyspach Lesbos, Leros, Chios i Samos, natomiast hotspot na wyspie Kos ma być uruchomiony w najbliższych dniach.
 
Gotowy do funkcjonowania jest także pierwszy z dwóch położonych na greckim lądzie stałym ośrodków rozdzielania (relocation centers) w Szisto koło Aten, który może przyjąć do 4 tys. uchodźców. Drugi taki ośrodek ma powstać do końca lutego koło Salonik.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?