Kreml apeluje do Merkel, aby uważała na słowa

(fot. PAP/EPA/STRINGER)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaapelował we wtorek do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, by uważała na słowa, kiedy obarcza Rosję winą za śmierć cywilów w Syrii - pisze AFP. Według Pieskowa nie ma dowodów, iż w rosyjskich nalotach w Syrii ginie ludność cywilna.

 

"Zwracamy się po raz kolejny do całego świata, aby z uwagi na dzisiejszą delikatną sytuację w Syrii starannie i odpowiedzialnie dobierał słowa. Nikt jakoś nie składał deklaracji tego typu, gdy barbarzyńskie działania terrorystów były wymierzone w siły lojalne wobec prezydenta Baszara el-Asada" - powiedział rzecznik prezydenta Władimira Putina.

 

Zdaniem Pieskowa, nikt nie był w stanie przedstawić żadnych wiarygodnych dowodów śmierci cywilów wskutek rosyjskich nalotów, mimo oskarżeń Zachodu i opozycji syryjskiej.

Merkel podczas wizyty w Turcji skrytykowała w poniedziałek Rosję i reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada za bombardowanie miasta Aleppo na północy Syrii, podkreślając, że nasiliło to exodus uchodźców w kierunku granicy tureckiej.

 

"Jesteśmy oburzeni ludzkimi cierpieniami powodowanymi przez naloty bombowe, także ze strony rosyjskiej" - powiedziała Merkel po rozmowach z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu w Ankarze. Wskazała, iż Rosja narusza w ten sposób również rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, zakazującą atakowania ludności cywilnej. Jak zaznaczyła, Niemcy i Turcja zażądały od Rosji przestrzegania postanowień tej rezolucji.

 

Pieskow oświadczył, że nie ma obecnie mowy o poprawie stosunków Rosji z Turcją, której siły powietrzne w listopadzie zeszłego roku zestrzeliły rosyjski samolot bojowy w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej. "Nasze relacje są obecnie w najgorszym stanie od kilku dziesięcioleci. Turcja dopuściła się agresywnych, nikczemnych aktów wobec Rosji. Nie wyjaśniła wystarczająco swych działań i nie przeprosiła jak należy" - powiedział rzecznik Kremla.

 

Za "błędne i absurdalne" Pieskow uznał zarzuty tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który oskarżył Rosję o dokonywanie inwazji na Syrię. Wskazywał, że rosyjskie siły powietrzne prowadzą operacje w Syrii "na zaproszenie prawowitych władz" tego kraju.

 

Zachód oskarża także Moskwę, że wspierając intensywne rajdy powietrzne syryjskich sił reżimowych na szyickich rebeliantów w okolicach Aleppo, torpeduje genewskie rozmowy pokojowe w sprawie Syrii, które zostały zawieszone w ubiegłym tygodniu w Genewie.

 

Wojna w Syrii kosztowała już życie ponad 260 tys. osób i wywołała exodus ponad połowy ludności kraju. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook