Lwów: pochowano szczątki ponad 500 ofiar NKWD

(fot. shutterstock.com)

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie uroczyście pochowano w środę szczątki 511 osób, ekshumowanych na terenie aresztu śledczego nr 52 i na tajnym cmentarzysku sowieckiego NKWD - poinformowały lokalne media.

 

Nie wiadomo, kim byli ludzie, których szczątki odnaleziono. Ich dane personalne są nieznane. Wiadomo jedynie, że byli to więźniowie aresztu, którzy zmarli w latach 1944-55, gdy znajdował się tu punkt przerzutowy dla skazanych, oczekujących na transport od obozów Gułagu.

 

- Nie wiemy tak naprawdę, czy ludzie ci byli Ukraińcami, Polakami, czy byli to prawosławni, czy katolicy. Musimy dziś jednak uszanować ich pamięć i godnie pożegnać dusze niewinnie zabitych - mówił w trakcie uroczystości szef lwowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniutka.

 

Ekshumowane szczątki umieszczono w 100 trumnach i pochowano na polu zasłużonych Cmentarza Łyczakowskiego.

 

Podczas wykopów na terenie aresztu odnaleziono szkielety wielu kobiet i pochowanych wraz z nimi 67 dzieci. Szczątki znajdowały się w drewnianych skrzyniach, w których często umieszczano po kilku zmarłych. Przy szkieletach znajdowano metalowe żetony z numerami uwięzionych i ampułki po lekach. - Niektóre czaszki noszą ślady trepanacji - napisał portal Galinfo.

 

Areszt nr 52 znajdował się przy dawnej ulicy Pełtewnej, która obecnie nosi nazwę Prospekt Czornowoła. W latach 1944-55 przez areszt ten przeszło ponad 500 tysięcy osób. Ekshumacje rozpoczęły się w 2014 roku. Obecnie historycy poszukują dokumentów, które pozwolą ustalić tożsamość więźniów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?