Brytyjka skazana za dołączenie do IS

(fot. PAP / EPA / STRINGER)

26-letnia Brytyjka Tareena Shakil, która udała się do Syrii, by żyć tam pod rządami Państwa Islamskiego, została w poniedziałek skazana przez sąd w Birmingham na karę sześciu lat więzienia za członkostwo w tym ugrupowaniu i zachęcanie do aktów terroryzmu.

 
W październiku 2014 roku Shakil wraz z rocznym synkiem poleciała do Turcji, a stamtąd udała się do Syrii. Zrezygnowała po trzech miesiącach; dojechała taksówką do granicy syryjsko-tureckiej, a z Turcji powróciła do W. Brytanii. Twierdzi, że rozczarowała się do dżihadystów.
 
Na procesie Shakil przyznała, że udała się do Syrii, by żyć zgodnie z surowym prawem islamskim, natomiast zaprzeczyła, jakoby wspierała terroryzm. Sędzia Melbourne Inman podkreślił jednak, orzekając wymiar kary, że wyjeżdżając kobieta była świadoma tego, iż jej dziecko czeka pod rządami Państwa Islamskiego indoktrynacja, a potem los terrorysty.
 
BBC odnotowuje, że Shakil jest pierwszą Brytyjką, skazaną po powrocie z kalifatu, proklamowanego przez Państwo Islamskie na kontrolowanych przez nie obszarach Syrii i Iraku. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?