Nigeria: ponad 80 zabitych w zamachach Boko Haram

(fot. shutterstock.com)

Nawet ponad 80 ludzi mogło zginąć w zamachach przeprowadzonych w sobotę wieczorem przez dżihadystyczną organizację Boko Haram w pobliżu Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii. Według naocznych świadków ekstremiści podpalali chaty, paląc ludzi żywcem.

 

Ulice wioski Dalori i dwóch pobliskich obozów dla 25 tys. uchodźców były usłane dziesiątkami ciał - zwęglonych, a także ze śladami po kulach - poinformowali ocalali z rzezi, a także żołnierze. Do ataku doszło zaledwie kilka kilometrów od kolebki Boko Haram, miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno.

 

Rzecznik nigeryjskiej armii Mustapha Anka przekazał zachodnim dziennikarzom, że ataków dokonali "domniemani terroryści z Boko Haram", którzy przyjechali do wioski dwoma samochodami i motocyklami. Zaczęli oni strzelać i podpalać chaty, w których znajdowali się ludzie.

 

Do niedzielnego popołudnia doliczono się 86 ofiar śmiertelnych; kolejne 62 osoby odniosły obrażenia - podały służby ratownicze i medyczne.

 

Według świadków przez kilka godzin słychać było odgłosy wystrzałów i eksplozji spowodowanych przez trzy samobójcze zamachy. Zamachowczynie wysadziły się w powietrze wśród ludzi, którzy w panice próbowali uciec do sąsiedniej wioski Gamori.

 

Żołnierze dotarli do Dalori w sobotę wieczorem, ale nie byli w stanie odeprzeć napastników, którzy byli lepiej uzbrojeni - mówili anonimowo agencji AP nigeryjscy żołnierze. Napastnicy z Boko Haram wycofali się dopiero po pojawieniu się posiłków z ciężkim uzbrojeniem.

 

Krwawych zamachów samobójczych w Nigerii, w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi, dokonują islamscy ekstremiści. Mordują zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego - szariatu - w narzucanej przez nich radykalnej wersji.

 

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło ok. 20 tysięcy osób; 2,5 mln musiało opuścić domy. Licząca 170 mln ludność Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?