Belgia: 4 podejrzanych o chęć współpracy z IS

(fot. shutterstock.com)

Belgijska policja zatrzymała w sobotę cztery osoby podejrzewane o przygotowywanie się do wyjazdu do Syrii lub Libii - podała belgijska prokuratura. Jak pisze agencja AFP, kraje te to częsty cel Europejczyków chcących walczyć w szeregach dżihadystów.

 

Zatrzymania dokonano w Jumet, w środkowej Belgii, niedaleko lotniska w Charleroi. Zdaniem prokuratury możliwe jest, że zatrzymani planowali wyjazd do Syrii lub Libii.

 

Prokurator podkreślił, że zatrzymania te nie mają związku z paryskimi zamachami z 13 listopada, do których przeprowadzenia przyznało się Państwa Islamskie. Śmierć poniosło wówczas 130 osób.

 

W niedzielę sąd ma zadecydować, czy zatrzymani pozostaną w areszcie.

 

Szacuje się, że dotychczas około 500 Belgów weszło w szeregi bojowników dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS), które w 2014 roku na części zajętego terytorium Iraku i Syrii utworzyło kalifat o tej samej nazwie. Jak pisze agencja AFP, to Libia może być nowym kierunkiem zagrożenia ze strony organizacji, jako że niektórzy przywódcy IS wykorzystali niestabilną sytuację w tym kraju, by się tam osiedlić. Agencja podkreśla, że Libia leży bliżej europejskich wybrzeży niż Syria.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?