Rada Europa wysyła misję praw człowieka na Krym

(fot. shutterstock.com)

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland poinformował w poniedziałek, że wysyła na Krym misję, która zbada sytuację w sferze praw człowieka na należącym do Ukrainy półwyspie, zaanektowanym blisko dwa lata temu przez Rosję.

 

Na czele misji stanie szwajcarski dyplomata Gerard Stoudmann, a towarzyszyć będą mu trzej członkowie Sekretariatu Generalnego Rady Europy. Misja rozpoczyna się w poniedziałek i ma się zakończyć przedstawieniem raportu i rekomendacji Jaglandowi pod koniec lutego lub na początku marca.

 

"Na Krymie mieszka ponad 2,5 miliona ludzi, którzy są objęci Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i powinni móc z tego korzystać. Jednak od ponad roku żadna delegacja międzynarodowej organizacji nie była w stanie tam dotrzeć" - napisał szef Rady Europy w komunikacie.

 

Jagland zapewnił, że misja zostanie przeprowadzona "przy zachowaniu pełnej niezależności", i zastrzegł, że "nie będzie się zajmować kwestiami związanymi ze statusem terytorialnym Krymu".

 

Misja praw człowieka ma pomóc Radzie Europy w "uzyskaniu jasnych i wyczerpujących informacji o sytuacji w sferze praw człowieka" na półwyspie. Jej mandat obejmuje wszelkie kwestie związane z tym zagadnieniem, w tym: wolność słowa, prasy, zgromadzeń, wstępowania i występowania z organizacji, przestrzeganie praw mniejszości, walkę z korupcją i warunki panujące w więzieniach.

 

Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook