Burkina Faso: 20 ofiar zamachu w stolicy

(fot. wikipedia.org)

W piątek wieczorem doszło do ataku na hotel w Wagadugu, stolicy Burkina Faso. Władze ogłosiły wprowadzenie godziny policyjnej.

 
- Siły bezpieczeństwa rozpoczęły akcję odbijania zakładników. Dwie grupy antyterrorystów weszły do hallu hotelu Splendid i uwolniły 12 osób. W zamachu zginęło 20 osób zginęło, a 15 zostało rannych - poinformował dyrektor szpitala w Wagadugu Robert Sangare.
 
Miejscowe radio Omega poinformowało, że z hotelu wyprowadzono już 12 osób, które udało się oswobodzić z rąk terrorystów.
 
- Nie słychać odgłosów strzałów. Wnętrze hallu jest objęte płomieniami - powiedział agencji Reutera jeden ze świadków.
 
W akcji antyterrorystycznej uczestniczą też wojskowi francuscy. Jak podaje agencja Reutera są oni "wspomagani radą i wsparciem przez oficera USA".
 
Ranni są zabierani bezpośrednio sprzed hotelu przez służby medyczne ze szpitala uniwersyteckiego.
 
Do zamachu doszło o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy hotel Splendid oraz pobliską kawiarnię Cappuccino. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.
 
- Za zamachem może stać przypisująca go sobie regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) - twierdzą eksperci z Instytutu SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie. Agencja AFP pisze o widzianych przez świadków "trzech albo czterech zamachowcach narodowości arabskiej".
 
Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 roku odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.
 
Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie - 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook