"Musimy przeciwstawić się pogardzie wobec kobiet"

(fot. PAP / EPA / MICHAEL KAPPELER)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w Berlinie, że napaści seksualne, do jakich doszło w sylwestra w Kolonii, "ujawniły pogardę wobec kobiet, której należy się przeciwstawić z całą mocą". Konieczna jest dyskusja o kulturze współżycia - dodała.

 
Merkel opowiedziała się za wyciągnięciem "daleko idących konsekwencji". "Należy przeciwstawić się twardo, z całą mocą pogardzie wobec kobiet, jaka miała tam miejsce" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowach z premierem Rumunii Dacianem Ciolosem.
 
Jak podkreśliła, należy ponadto podjąć dyskusję o "zasadach współżycia między kulturami". Jej zdaniem trzeba też zastanowić się, czy deportacje cudzoziemców, którzy weszli w konflikt z prawem, są przeprowadzane w wystarczającym stopniu. "Musimy wysłać w tej sprawie jednoznaczny sygnał" - powiedziała niemiecka kanclerz.
 
W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji oraz świadków wydarzeń "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.
 
Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.
 
Policja zidentyfikowała dotychczas 16 osób podejrzanych o udział w napaściach seksualnych i rabunkowych na kobiety w sylwestra w Kolonii. Liczba zawiadomień o popełnieniu przestępstwa składanych przez ofiary molestowania wzrosła do 121. W Hamburgu, gdzie miały miejsce podobne incydenty, zgłosiły się 53 poszkodowane. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych.
 
Kolońska policja krytykowana jest za opieszałość i początkowe bagatelizowanie incydentów. Ofiary molestowania skarżą się na brak pomocy ze strony stróżów prawa. Krytykowane są także media za poinformowanie o napaściach z kilkudniowym opóźnieniem.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.29

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:16:42 | 2016-01-08
Ona ma refleks szachisty, dopiero teraz zauważyła, jakie jest miejsce kobiety u muzułmanów.

Oceń 6 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook