Ukraina: oskarżenia o łamanie rozejmu

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Siły ukraińskie oraz prorosyjscy separatyści wzajemnie oskarżyli się w środę o łamanie bezwzględnego rozejmu, jaki został wprowadzony o północy z wtorku na środę na wschodzie Ukrainy z okazji nadchodzącego Nowego Roku.

 

"Nielegalne ugrupowania zbrojne wciąż brutalnie łamią ostatnie porozumienie w sprawie całkowitego rozejmu" - podały służby prasowe ukraińskiej operacji wojskowej na wschodzie, ale nie poinformowały o żadnych ofiarach. Jak zaznaczono, prorosyjscy rebelianci użyli m.in. wyrzutni rakietowych Grad w rejonie Ługańska, a w sumie siedem razy otworzyli ogień przeciwko pozycjom ukraińskim.

 

Strona ukraińska zapewniła, że ona sama przestrzega rozejmu. Władze separatystyczne z początku to potwierdziły, ale później także oskarżyły wojska ukraińskie o łamanie porozumienia.

 

"Ukraińskie wojsko mimo rozejmu kontynuuje ostrzał miejscowości w Donieckiej Republice Ludowej (samozwańczej - PAP) - powiedział AFP przedstawiciel rebeliantów Eduard Basurin. - Używają broni palnej i moździerzy".

 

Władze separatystów w sąsiednim rejonie Ługańska podały w komunikacie w środę rano, że tam ostatnie strzały z pozycji ukraińskich padły na godzinę przed wejściem w życie rozejmu.

 

We wtorek obradująca w Mińsku grupa kontaktowa uzgodniła, że od północy z wtorku na środę ma obowiązywać bezwzględny rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.

 

Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy ciągnie się od wiosny 2014 roku. Obecnie obowiązuje w nim formalny rozejm, jednak walki na linii rozdzielenia wciąż trwają. Według najnowszego raportu Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) od kwietnia ubiegłego roku w konflikcie zginęło ponad 9 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zostało rannych. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 08:38:24 | 2015-12-24
Jazmigowi i wszystkim internetowym trolom świata życzę spokojnych, wypełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia a w Nowym Roku spełnienia marzeń i odrobiny refleksji nad przemijaniem i własnym życiem.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 20:24:34 | 2015-12-23
http://novorossia.today/medal-dla-chlopca-ktory-zginal-ratujac-siostre/

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 20:17:05 | 2015-12-23
Od północy obowiązuje formalne kolejne zawieszenie broni.
Tymczasem o godzinie 16.30 czasu lokalnego, Pospolite Ruszenie Donbasu poinformowało, że w rejonie Ożeranówki pod Gorłówką trwa ukraiński ostrzał prowadzony z AGS-ów i moździerzy.
Zawieszenie broni nie wytrzymało nawet dnia

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?