Czechy: Słowa prezydenta wywołały konflikt z Grecją

Czechy: Słowa prezydenta wywołały konflikt z Grecją
(fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
PAP / kw

Grecki rząd wezwał we wtorek na konsultacje swego ambasadora z Pragi po wypowiedzi czeskiego prezydenta Milosza Zemana, który oznajmił, że jego kraj nie powinien przyjmować euro, dopóki Grecja nie wyjdzie z unii walutowej - poinformował grecki MSZ.

"Moim jedynym zmartwieniem dotyczącym przyjęcia euro (...) jest to, że czescy podatnicy będą spłacać długi Grecji" - powiedział w ubiegłym tygodniu Zeman w rozmowie ze słowacką agencją TASR.

DEON.PL POLECA




"Byłem bardzo rozczarowany wynikiem negocjacji, które prawie doprowadziły do tzw. Grexitu, ale ostatecznie zakończyły się tym, że Grecja została w strefie euro" - dodał prezydent.

W rozmowie z AFP rzecznik greckiego ministerstwa spraw zagranicznych Konstantinos Kutras powiedział, że wezwanie ambasadora Panajotisa Sarrisa do Aten ma też związek z innymi lekceważącymi uwagami czeskich oficjeli na temat Grecji, a także metod postępowania Aten wobec kryzysu migracyjnego.

"Podjęliśmy niedawno interwencję (w tej sprawie), ale nie było po niej zmiany stanowiska (Czech) i przeszliśmy do następnego etapu" presji dyplomatycznej - dodał Kutras.

We wtorek po południu wypowiedzi Zemana skrytykował premier Czech Bohuslav Sobotka: "Nie popieram kopania (kraju), który jest europejskim chłopcem do bicia. Najpierw Grecja była chłopcem do bicia w okresie kryzysu finansowego, teraz jest ulubionym chłopcem do bicia w kryzysie migracyjnym. To nie Grecja spowodowała kryzys finansowy, tylko chciwość rynków finansowych. I to nie Grecja wywołała wojnę w Syrii".

Sobotka dodał, że Czechy powinny unikać dawania rad na temat tego, kto powinien lub nie powinien być w strefie euro, skoro nie należą do unii walutowej.

Premier uznał jednak, że odwołanie greckiego ambasadora było "niepotrzebnym gestem".

Na wypowiedzi Zemana Ateny zareagowały już w piątek, przypominając, że Czechy zostały przyjęte do Unii Europejskiej między innymi dlatego, że plan ten poparła Grecja. We wtorek Kutras powtórzył: "Republika Czeska jest członkiem UE również dzięki Grecji".

Czechy weszły do Unii w 2004 roku po zakończeniu - rok wcześniej - negocjacji akcesyjnych, które toczyły się pod patronatem greckiej prezydencji w UE - przypomina AFP.

Przedstawiciel greckiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji Reutera, że odwołanie ambasadora z Pragi jest "wyrazem frustracji" greckiego rządu wywołanej komentarzami strony czeskiej.

Służby prasowe Zemana odmówiły udzielenia AFP komentarza w tej sprawie, ale wcześniej rzecznik prezydenta Jirzi Ovczaczek oznajmił, że nie ma on zamiaru narzucać sobie "autocenzury".

"Zeman podtrzymuje swoje stanowisko (w tej sprawie) i będzie nadal przedstawiał je publicznie" - powiedział Ovczaczek, którego wypowiedzi przytoczyła czeska agencja CTK.

Zarówno czeski rząd jak i bank centralny Czech oznajmiły, że nie mają obecnie w planach przyjęcia euro; sondaże dowodzą, że większość Czechów jest przeciwna wejściu ich kraju do unii walutowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy: Słowa prezydenta wywołały konflikt z Grecją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.