"Bruksela powinna naciskać na Kijów, a nie na Moskwę"

(fot. PAP / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło w poniedziałek, że łączenie przez Unię Europejską jej sankcji z rolą Moskwy w uregulowaniu konfliktu na Ukrainie jest bezpodstawne. Jego zdaniem do wypełnienia porozumień z Mińska UE winna zachęcać Kijów.

 
- To, że Unia Europejska łączy swoje sankcje z uregulowaniem konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy, jest sztuczne i bezpodstawne. Konflikt ten rozpętała nie Rosja, lecz obecne władze Ukrainy, które próbowały siłą stłumić sprzeciw Donbasu wobec przewrotu państwowego w Kijowie w lutym 2014 roku - oznajmiło MSZ Federacji Rosyjskiej.
 
Przypomniało też, że "punktem wyjścia dla kryzysowych wydarzeń na Ukrainie w ostatnich dwóch latach była sytuacja wokół jej stowarzyszenia z samą UE".
 
Rosyjskie MSZ oceniło, że w postępowaniu Brukseli brakuje logiki. - Unia Europejska próbuje +ukarać+ Rosję za to, co od tej nie zależy, ale z czym sama UE ma związek - stwierdziło. Zdaniem MSZ Rosji sytuacja może ulec zmianie, jeśli strona unijna będzie "w należyty sposób pracować z Kijowem", zachęcając go do wypełnienia porozumień mińskich, zaaprobowanych w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2202.
 
MSZ Rosji podkreśliło, że "na tym tle przedłużenie antyrosyjskich sankcji wygląda dość cynicznie".
 
W poniedziałek zakończono pisemną procedurę przedłużenia o pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji, wprowadzonych w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na wschodzie Ukrainy. Żaden kraj nie zgłosił sprzeciwu. Była to formalność, po tym jak w piątek zgodę w sprawie przedłużenia sankcji wyrazili ambasadorowie państw unijnych.
 
Obowiązująca obecnie decyzja w sprawie sankcji wygasa z końcem stycznia. UE uzależniła zniesienie restrykcji od wypełnienia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie. W Unii panuje zgoda, że porozumienia te nie zostały zrealizowane.
 
Sankcje gospodarcze wobec Moskwy za wspieranie rebelii na wschodniej Ukrainie zostały wprowadzane przez UE latem 2014 roku. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu zostały przedłużone o kolejne sześć miesięcy.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.71

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook