Poroszenko: umowa UE-Ukraina wejdzie w życie

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

Wejście w życie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą nie może zostać ponownie odłożone pomimo restrykcji Rosji - powiedział w środę w Brukseli ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Podkreślił, że Ukraina jest gotowa zapłacić tę cenę za europejski wybór.

 

"Ukraina jest świadoma tych restrykcji (Rosji) i spodziewanych szkód dla naszej gospodarki. Ale jesteśmy gotowi zapłacić tę cenę za naszą wolność i za nasz europejski wybór" - oświadczył Poroszenko przed spotkaniem z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

 

Dodał, że umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) "nie może zostać odłożona". Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

 

Juncker potwierdził, że 21 grudnia odbędzie się trójstronne spotkanie ministrów Rosji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej, które będzie - jak powiedział - "ostatnia szansą, by znaleźć porozumienie" w sprawie zastrzeżeń rosyjskich do DCFTA. "Wszystkie strony powinny zasiąść do stołu w duchu poszukiwania rozwiązania możliwego do przyjęcia dla wszystkich" - powiedział. "DCFTA (...) nie może zostać zmieniona - ani w sposób bezpośredni, ani pośrednio" - podkreślił.

 

"Wszelkie groźby podjęcia kroków odwetowych są sprzeczne z mandatem, celem i duchem tych rozmów" - dodał Juncker.

 

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. funkcjonowania umowy o strefie wolnego handlu w odniesieniu do Ukrainy. W dekrecie wskazuje się na "nadzwyczajne okoliczności rzutujące na interesy i bezpieczeństwo ekonomiczne Federacji Rosyjskiej i wymagające podjęcia pilnych kroków".

 

Jednocześnie Rosja zapowiadała, że jeśli część handlowa umowy Ukraina-UE wejdzie w życie, to od 1 stycznia 2016 roku Moskwa wprowadzi zakaz importu żywności z Ukrainy. Tę decyzję uzasadniano przyłączeniem się Kijowa do sankcji wobec Rosji.

 

Rosja, która wraz z Ukrainą należy do strefy wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw, twierdzi, że obawia się napływu po 1 stycznia przyszłego roku przez terytorium ukraińskie towarów z UE obłożonych zerową stawką celną.

 

Trójstronne rozmowy z udziałem Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej, mające wyjaśnić zastrzeżenia Moskwy i znaleźć praktyczne rozwiązania ewentualnych problemów, nie przyniosły porozumienia.

 

W środę Poroszenko zaapelował też do UE o zielone światło dla zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy w 2016 r. "Mimo wszelkich spekulacji nie ma powodów, by uważać, że Ukraina stworzy ryzyko migracyjne dla UE. Jesteśmy odpowiedzialnym narodem i udowodnimy to" - powiedział.

 

Raport o wdrożeniu planu działania na rzecz liberalizacji wizowej przez Ukrainę i Gruzję KE planowała opublikować 15 grudnia, ale w ostatniej chwili odłożono publikację.

 

Tusk poinformował, że środowe wieczorne spotkanie z Poroszenką służyć ma właśnie wyjaśnieniu wszystkich nierozwiązanych jeszcze kwestii dotyczących liberalizacji wizowej. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook