Turcja łamie prawa uchodźców

(fot. PAP/EPA/UWE ZUCCHI)

Od września tureckie władze zatrzymały wielu uchodźców i ubiegających się o azyl i przewiozły ich do centrów zatrzymań, w których niektórzy byli źle traktowani lub zmuszani do powrotu do Syrii i Iraku - poinformowała w środę organizacja Amnesty International.

 

W opublikowanym raporcie organizacja obrony praw człowieka twierdzi, że do przypadków złego traktowania dochodzi w sytuacji, gdy trwają rozmowy Turcja-UE na temat kryzysu migracyjnego. AI ostrzega UE, że ryzykuje "uwikłaniem się w poważne łamanie praw człowieka".

 

Władze Turcji zaprzeczają, że np. Syryjczycy są zmuszani do powrotu do swego kraju, który jest pogrążony w wojnie. Według Ankary wszystkie osoby, które są odsyłane, są przepytywane przez personel ONZ. Turcja przyjęła największą liczbę uchodźców, w tym 2,2 mln Syryjczyków.

 

29 listopada na szczycie 28 przywódców państw unijnych oraz Turcji przyjęto wspólny plan działania, który ma pomóc w zahamowaniu fali uchodźców do UE. Unia obiecała Turcji ożywienie negocjacji akcesyjnych, zniesienie wiz i 3 mld euro w zamian za pomoc w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Komisja Europejska ma też zaproponować program przesiedlenia do UE uchodźców przebywających już w Turcji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook