"Wsparcie dla Ukrainy potrzebne natychmiast"

"Wsparcie dla Ukrainy potrzebne natychmiast"
(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / pk

Potrzebne jest natychmiastowe wsparcie militarne dla Ukrainy, jeśli chcemy, by ten kraj w przyszłości zmierzał ku Zachodowi - mówi Wess Mitchell, dyrektor Center for European Policy Analysis. W jego ocenie nowy rząd w Polsce powinien działać na rzecz utrzymania Ukrainy "w europejskiej agendzie".

W poniedziałek z dwudniową wizytą na Ukrainę udaje się prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreśla Mitchell, "jesteśmy w bardzo niebezpiecznym momencie", nie tylko dlatego, że Ukrainie poświęca się coraz mniej uwagi, ale też dlatego, że w rozmowach na temat tego kraju wykluczeni zostali "główni aktorzy". - W porozumienia z Mińska zaangażowana była Francja i Niemcy, ale nie Unia Europejska, NATO, czy Polska. Myślę, że to był błąd, zły precedens współpracy krajów Europy Zachodniej bezpośrednio z Rosją w formacie normandzkim, co wykluczyło z rozmów głównych aktorów - tłumaczy.

- Myślę, że sytuacja na Ukrainie w wielu aspektach się ustabilizowała, ale to fałszywy spokój. Rosyjskie stanowisko w sprawie Syrii da podstawy do większej współpracy Rosji z krajami zachodnimi przeciwko Państwu Islamskiemu, co może spowodować podziały w NATO lub nawet dać podstawę dla zaoferowania przez Rosję pomocy ws. Państwa Islamskiego w zamian za koncesje na Wschodzie - ocenia ekspert.

DEON.PL POLECA

Jak podkreśla, Ukraina powinna pozostać priorytetem. - Nie możemy utracić Ukrainy, nie możemy przegrać na Ukrainie - nie możemy jej utracić w szerszym, cywilizacyjnym wymiarze. Potrzebne jest natychmiastowe wsparcie militarne dla Ukrainy. Ukraińska armia jest za mało liczna, niedozbrojona; jeśli chcemy, by w jakimkolwiek wymiarze w przyszłości Ukraina zmierzała ku Zachodowi, musimy jej teraz pomóc pod względem militarnym - mówi Mitchell.

W jego ocenie "rządy zachodnie, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, nie zrobiły w tym kierunku wystarczająco dużo". - To musi się zmienić (...). Potrzebujemy środków materialnych, by doraźnie wesprzeć ukraińską obronę; w dłuższym terminie nie ma alternatywy dla projektu zrównoważonego gospodarczego rozwoju Ukrainy koordynowanego przez UE i Stany Zjednoczone.

Zdaniem eksperta Stany Zjednoczone "powinny wykazać się przywództwem w kwestii Ukrainy, a nowy rząd w Polsce ma możliwość, by utrzymać Ukrainę w europejskiej agendzie, mimo tego, że sprawa Syrii wywołuje większe emocje".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wsparcie dla Ukrainy potrzebne natychmiast"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.