Incydent na M. Egejskim. Rosja grozi Turcji

(fot. Commander, U.S. 7th Fleet via Foter.com / CC BY-SA)

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało attache wojskowego Turcji i wyraziło "głębokie zaniepokojenie" z powodu incydentu, do którego doszło w niedzielę rano między rosyjskim niszczycielem a tureckim kutrem rybackim na wodach Morza Egejskiego.

 

Ministerstwo Obrony zaprotestowało przeciwko "nowej tureckiej prowokacji wymierzonej w rosyjski kontyngent wojskowy, który wypełnia swą misję w walce z międzynarodowym terroryzmem w Syrii". Ostrzegło Turcję przed "fatalnymi konsekwencjami".

 

"Jedynie przez przypadek udało się uniknąć tragedii" - głosi komunikat wydany przez rosyjskie władze wojskowe, nawiązując do faktu, że rosyjski niszczyciel "Smietliwyj" zmuszony był oddać strzały ostrzegawcze, aby uniknąć kolizji.

 

Rosyjskie ministerstwo podało, że niszczyciel znajdował się w odległości 22 kilometrów od greckiej wyspy Limnos w północnej części Morza Egejskiego. Załoga spostrzegła kuter, który znajdował się w odległości 1000 metrów i zbliżał się do stojącej na kotwicy rosyjskiej jednostki.

 

Kuter nie odpowiadał na próby nawiązania łączności radiowej, ani też nie reagował na sygnały wizualne i rakiety sygnalizacyjne. Gdy zbliżył się na ok. 600 metrów, z rosyjskiego okrętu otwarto ogień z broni lekkiego kalibru.

 

Kuter zmienił kurs i minął rosyjski okręt bez prób nawiązania kontaktu - podało Ministerstwo Obrony w Moskwie.

 

Stosunki rosyjsko-tureckie pozostają bardzo napięte od końca listopada, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły nad Syrią rosyjski bombowiec.

 

Moskwa w odpowiedzi na strącenie samolotu, który zdaniem Ankary wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną, a w opinii Kremla pozostawał w syryjskiej strefie lotów, wprowadziła embargo na szereg tureckich produktów żywnościowych i zawiesiła współpracę międzypaństwową w różnych dziedzinach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook