Cameron: najważniejsze jest pokonanie IS

(fot. PAP / EPA / VASSIL DONEV)

Brytyjski premier David Cameron podkreślił w czwartek w Sofii, że najważniejszym obecnie celem jest pokonanie dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) "tam, gdzie ona istnieje, tam, gdzie uderzyło nasze lotnictwo".
 

Cameron przybył z dwudniową wizytą do Sofii dzień po udzieleniu przez brytyjski parlament zgody na naloty RAF na pozycje IS w Syrii. Brytyjskie bombowce Tornado dokonały pierwszego nalotu zaledwie kilka godzin później.

- Konieczna jest wymiana informacji, dokładniejsza wymiana list pasażerów, umocnienie granic - ocenił. Podkreślił, że w celu ograniczenia migracji Wielka Brytania przeznaczyła 1,1 mld funtów na pomoc i rejestrację uchodźców z Syrii.

Dodał, że z zainteresowaniem czeka na zaplanowaną na piątek wizytę na granicy bułgarsko-tureckiej. Bułgarski premier Bojko Borysow przypomniał, że lądowa i morska granica Bułgarii z Turcją jest dłuższa od grecko-tureckiej i znacznie lepiej strzeżona.

Ważnym punktem w rozmowach podczas zaplanowanej już kilka miesięcy temu wizyty była kwestia reformy Unii Europejskiej, do której dąży Wielka Brytania przed wyznaczonym na 2017 r. referendum o swym dalszym członkostwie w Unii. Podkreślił, że należy uczynić Unię konkurencyjną. Według Camerona jego kraj chciałby podpisać z UE porozumienie o wolnym handlu na wzór tego, jakie Unia wypracowała z Wietnamem.

- Chcę działać na rzecz suwerenności i zarządzania gospodarką - powiedział brytyjski premier.

Podkreślił, że nie spodziewa się, by już na grudniowym szczycie UE udało się osiągnąć porozumienie w sprawie fundamentalnych zmian w Unii, jakich domaga się jego kraj. Zapewnił jednak, że tempo negocjacji zostanie utrzymane.

David Cameron to pierwszy od 16 lat brytyjski premier, który odwiedził Bułgarię. Został przyjęty również przez prezydenta Rosena Plewnelijewa.

Wizyta przebiega przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa.

Wspomóż Nas
Tagi: terroryzm, is, cameron

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?