KE: unijne przepisy antyterrorystyczne

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt dyrektywy w sprawie zwalczania terroryzmu. Proponuje w niej m.in., by kraje unijne ścigały osoby podróżujące w celu odbycia szkolenia terrorystycznego lub wspomagające organizacje terrorystyczne finansowo.

 

Penalizacja działań, które same w sobie nie są terroryzmem, ale mogą służyć przygotowaniom do aktów terrorystycznych, ma pomóc w zapobieganiu zamachom i odstraszać potencjalnych sprawców.

 

"Tragiczne ataki w Paryżu pokazały sposób działania terrorystów ponad granicami, dlatego musimy mieć odpowiednie narzędzia na poziomie UE, by walczyć z siatkami terrorystycznymi" - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli.

 

Projekt dyrektywy przewiduje, że w UE penalizowane ma być podżeganie do terroryzmu, wyjazdy za granicę w celach terrorystycznych, organizowanie lub ułatwianie takich podróży, a także współsprawstwo i pomoc w dokonywaniu aktów terroru.

 

Nowe regulacje zawierają też wspólną definicję przestępstw związanych z terroryzmem, aby kraje unijne mogły skuteczniej przeciwstawiać się m.in. zjawisku, jakim są zagraniczni bojownicy.

 

"Chcemy być pewni, że podróżowanie w celach terrorystycznych, ułatwianie takich podróży, dostarczanie lub pobieranie szkoleń i finansowanie terroryzmu będą uważane za przestępstwa terrorystyczne w całej UE" - wyjaśniał Timmermans.

 

Propozycja wzmacnia również przepisy dotyczące rekrutacji bojowników i rozpowszechniania propagandy terrorystycznej, m.in. w internecie.

 

Również w środę KE przyjęła plan działań, który ma pomóc UE w walce z terrorystami, a także ograniczyć dostęp do nielegalnej broni czy materiałów wybuchowych. Przewiduje on m.in. utworzenie przez państwa członkowskie punktów kontaktowych zajmujących się wymianą informacji wywiadowczych w sprawie obiegu broni palnej wewnątrz UE.

 

Plan zakłada również wzmocnienie Europolu, czyli Europejskiego Urzędu Policyjnego, oraz wzywa państwa członkowskie do utworzenia lub zwiększenia "cyberpatroli", które miałyby kontrolować obrót bronią i materiałami wybuchowymi w sieci.

 

Komisja zaproponowała też krajom członkowskim zacieśnienie współpracy i dialogu w sprawie zapobiegania przemytowi broni z krajami spoza UE, w tym z krajami Afryki Północnej, Turcją, Ukrainą i państwami Bałkanów Zachodnich. "KE zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby wspomóc państwa członkowskie w walce z terroryzmem" - zapewniał Timmermans.

 

To kolejna inicjatywa Brukseli, która ma wspierać stolice w walce z terroryzmem, zaprezentowana po niedawnych zamachach w Paryżu. 18 listopada KE zaproponowała regulacje, które mają ograniczyć możliwość pozyskania broni przez potencjalnych zamachowców.  

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?