Belgia: obniżono poziom zagrożenia terrorystycznego

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

Belgijskie władze obniżyły w czwartek stopień zagrożenia terrorystycznego dla Brukseli z najwyższego, czwartego do trzeciego, który określa ryzyko jako "możliwe i prawdopodobne" - ogłosiło centrum kryzysowe belgijskiego rządu.

 

Najwyższy poziom, oznaczający "bardzo poważne i bezpośrednie" zagrożenie, obowiązywał w stolicy Belgii od nocy z piątku na sobotę.

 

Rzecznik centrum kryzysowego Benoit Ramacker powiedział agencji AFP, że decyzję o obniżeniu alertu podjęto po "ponownej analizie poziomu zagrożenia".

 

Oznacza to, że poziom zagrożenia w Brukseli zrównano z tym obowiązującym w reszcie kraju.

 

Oczekiwano, że najwyższy poziom zostanie utrzymany przez nadchodzący weekend.

 

Bezpośrednio po zamachach w Paryżu 13 listopada, w których zginęło 130 osób, Belgia podniosła poziom zagrożenia do stopnia trzeciego, a tydzień później ogłoszono maksymalny alert dla stolicy.

 

Powodem były obawy, że może dojść do skoordynowanych zamachów takich jak we Francji. W ramach środków zapobiegawczych zamknięto szkoły i uczelnie, stacje metra, muzea i duże centra handlowe, odwołano imprezy masowe. Z powodu utrudnionego transportu nie pracowały też niektóre punkty usługowe w Brukseli.

 

W Belgii trwa obława na osoby powiązane z zamachami w Paryżu, a przede wszystkim na jednego ze sprawców Salaha Abdeslama.

 

Wspomóż Nas
Tagi: terroryzm, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?