Barack Obama: Stany Zjednoczone są bezpieczne

(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Nie mamy obecnie żadnych konkretnych i wiarygodnych danych wywiadowczych, które wskazywałyby, że przeciwko USA przygotowywany jest atak terrorystyczny - powiedział w środę prezydent Barack Obama, uspokajając Amerykanów wyjeżdżających na Święto Dziękczynienia.

 

W specjalnym wystąpieniu w Białym Domu Obama powiedział, że rozumie obawy Amerykanów, którzy niepokoją się, że w USA może wydarzyć się coś podobnego do zamachów, które miały miejsce 13 listopada w Paryżu.

 

- Robimy, co możliwe, by zapobiec atakowi w kraju i za granicą i uniemożliwić zagranicznym bojownikom dostanie się na teren USA - oświadczył prezydent USA. Zapewnił, że jeśli zaistniałoby jakieś wiarygodne niebezpieczeństwo, to Amerykanie natychmiast zostaną o tym poinformowani.

 

Podkreślił, że "obecnie nie wiadomo o istnieniu żadnego konkretnego i wiarygodnego materiału wywiadowczego, wskazującego na przygotowywanie jakieś akcji przeciwko USA". Sprecyzował, że mówi to na podstawie najnowszych informacji, które usłyszał od swego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego.

 

- Więc gdy Amerykanie podróżują w ten weekend, by być ze swoimi najbliższymi, chcę, by wiedzieli, że nasze służby antyterrorystyczne, wywiadowcze i bezpieczeństwa, na każdym poziomie, nieustannie pracują i monitorują zagrożenia w kraju i za granicą, by chronić nas wszystkich - dodał Obama.

 

W USA obchodzone jest w czwartek Święto Dziękczynienia, które obok Bożego Narodzenia uważane jest na najważniejsze święto w tym kraju. Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas z najbliższymi na uroczystych obiadach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, słodkimi kartoflami i żurawiną.

 

Ponieważ święto jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w ostatni czwartek listopada, Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Milosc 09:03:39 | 2015-11-26
Święto Dziękczynienia obchodzone jest nie tyle w ostatni a w czwarty czwartek listopada.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dmmazur 21:02:58 | 2015-11-25
pobożne życzenia, oby tak było

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?