Belgia: w Brukseli nadal najwyższy alert

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

W Brukseli jeszcze we wtorek, czyli czwarty dzień z rzędu, będzie obowiązywać najwyższy, czwarty stopień alertu antyterrorystycznego - ogłosił w poniedziałek premier Belgii Charles Michel. Szkoły i metro w stolicy zaczną działać w środę.

 

W pozostałych częściach Belgii będzie obowiązywać alert trzeciego stopnia - dodał premier na konferencji prasowej po posiedzeniu Narodowej Rady Bezpieczeństwa, które trwało trzy i pół godziny.

 

"Nadal, jak i wczoraj, stoimy wobec groźby - powiedział Michel. Według niego potencjalnymi celami nadal mogą być centra i ulice handlowe oraz transport publiczny.

 

"Chcemy stopniowo wracać do normalności. Szkoły w Brukseli zostaną otwarte w środę, a także metro. W przypadku metra będzie się to działo sukcesywnie" - powiedział.

 

Zamknięte są żłobki, szkoły, uczelnie, co jest środkiem bezprecedensowym. Metro zamknięte jest od soboty z rana w rezultacie podniesienia stopnia alertu do najwyższego w związku z obawami władz o możliwość podobnych zamachów jak w Paryżu.

 

Michel poinformował też, że ponownie oceni poziom bezpieczeństwa w przyszły poniedziałek.

 

W poniedziałek belgijska prokuratura poinformowała o oskarżeniu i toczącym się śledztwie wobec kolejnego mężczyzny, który brał udział w paryskich zamachach. Oskarżony o przynależność do ugrupowania terrorystycznego i udział w zamachach przebywa w areszcie.

 

Natomiast 15 osób zatrzymanych podczas niedzielnej operacji w różnych miejscach w rejonie Brukseli i Charleroi na południe od belgijskiej stolicy zostało zwolnionych.

 

Zwolniono też dwie osoby z pięciu zatrzymanych wcześniej w poniedziałek w rejonie Brukseli i Liege.

 

Łącznie oskarżono czterech podejrzanych o udział w zamachach z 13 listopada w Paryżu, w których zginęło 130 osób, a ponad 300 zostało rannych.

 

Wspomóż Nas
Tagi: terroryzm, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?