Korea Płd. zgodziła się na rozmowy z Koreą Płn.

(fot. PAP/EPA/RODONG SINMUN)

Władze Korei Południowej przyjęły propozycję Korei Północnej, by w czwartek 26 listopada na granicy rozdzielającej oba państwa odbyły rozmowy w celu rozładowania napięć we wzajemnych relacjach - poinformowała w piątek południowokoreańska agencja Yonhap.

 

Oficjalne media północnokoreańskie poinformowały wcześniej, że Pjongjang zaproponował rozmowy, które miałyby się odbyć 26 listopada we wsi Panmundżom na granicy między Koreami, gdzie w 1953 r. strony podpisały rozejm zawieszający działania zbrojne w wojnie koreańskiej.

 

Agencja Kyodo podała, że chodzi o "rozmowy robocze", a agencja AFP pisała o "rozmowach wstępnych".

 

Przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego wskazał, że Seul wystosował do Pjongjangu podobne propozycje we wrześniu i październiku, ale pozostały one bez odpowiedzi- zwraca uwagę AFP.

 

Jeśli dojdzie do rozmów, będą to pierwsze rokowania międzyrządowe mające na celu zmniejszenie napięcia między obu krajami, od kiedy zgodziły się one poprawić stosunki w następstwie poważnego kryzysu, do jakiego doszło w sierpniu - pisze Reuters.

 

Relacje między państwami koreańskimi pogorszyły się po incydencie z początku sierpnia, w którym ciężko ranni zostali dwaj południowokoreańscy żołnierze na rutynowym patrolu w strefie zdemilitaryzowanej.

 

Władze w Seulu oskarżyły wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które raniły wojskowych. W reakcji na ten incydent strona południowokoreańska wznowiła nadawanie propagandy przez głośniki. Pjongjang ogłosił "quasi-stan wojny" przy granicy z Południem.

 

Pod koniec sierpnia oba kraje koreańskie zawarły porozumienie, które zażegnało kryzys. W ramach umowy Koree zobowiązały się m.in. do organizowania spotkań rodzin, a w dalszej kolejności także do podjęcia oficjalnych negocjacji z udziałem wyższych rangą przedstawicieli władz.

 

Państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, a nie układem pokojowym.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook