Czechy za utrzymaniem wolnego ruchu osobowego

(fot. Katarzyna Czerwińska - Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Wikimedia commons / CC BY-SA 3.0 pl)

Czechy będą się domagać utrzymania wolnego ruchu osobowego i równych praw dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej - oświadczył we wtorek czeski premier Bohuslav Sobotka w reakcji na brytyjskie propozycje zreformowania UE.

 

We wtorek Komisja Europejska i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdzili, że otrzymali od premiera Davida Camerona list dotyczący reform UE. Według szefa brytyjskiego rządu chodzi tu o zmiany, jakie należałoby wprowadzić, zanim przed końcem 2017 roku referendum zadecyduje, czy Wielka Brytania zachowa członkostwo w UE.

 

W swym liście Cameron wezwał między innymi do ograniczenia swobody ruchu osobowego wewnątrz UE oraz do zredukowania świadczeń socjalnych dla przebywających w Wielkiej Brytanii obywateli innych państw unijnych.

 

- Jeśli chodzi o brytyjskie propozycje zreformowania UE, Republika Czeska będzie stać na stanowisku utrzymania swobodnego ruchu osób i takich samych praw dla wszystkich obywateli UE - napisał Sobotka na Twitterze.

 

W opublikowanym później komunikacie dla prasy zaznaczył, że "wolność poruszania się większość czeskich obywateli uważa za główną korzyść z członkostwa UE i trudno sobie wyobrazić, byśmy mieli zrezygnować z udogodnień, jakie ta wolność przedstawia".

 

Dodał, iż w sferze suwerenności i sprawiedliwości w sensie zrównoważonych stosunków między członkami strefy euro i pozostałymi państwami UE czeski rząd jest gotów poprzeć propozycje, które "będą zmierzać ku większej przejrzystości, lepszej komunikacji między członkami i nieczłonkami strefy euro oraz pogłębianiu współpracy gospodarczej między wszystkimi 28 państwami".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook