Francja i Hiszpania przyjmują pierwszych uchodźców

(fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)

Francja przyjmie w piątek pierwszą grupę migrantów w ramach relokacji uchodźców z Włoch do innych państw UE. Hiszpańska wicepremier Soraya Saenz de Santamaria poinformowała, że pierwsze relokowane z Włoch osoby dotrą do Hiszpanii również w piątek.

 

19 osób pochodzących z Erytrei trafi w piątek do francuskiego miasta Nantes z włoskich ośrodków dla uchodźców w Rzymie i Agrigento - poinformował minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve.

 

Uchodźcy zamieszkają na stałe w Nantes, a Cazeneuve obiecał, że ich wnioski o azyl zostaną rozpatrzone w trybie pilnym.

 

W ramach programu relokacji migrantów Francja przyjmie w ciągu dwóch lat co najmniej 30 tys. osób. Jeszcze w listopadzie z Grecji przybędzie do Francji kolejnych 200 uchodźców.

 

Hiszpańska wicepremier poinformowała dziennikarzy, że pierwsza, licząca 19 osób grupa, która dotrze do Hiszpanii z Włoch, składa się głównie z Erytrejczyków i jest w niej wiele kobiet. Saenz de Santamaria dodała, że jeszcze w tym roku do jej kraju trafi też ponad 800 uchodźców, którzy przebywają obecnie w krajach sąsiadujących z Syrią.

 

W środę rozpoczął się program relokacji uchodźców z Grecji. Grupa pierwszych 30 osób - cztery rodziny z Syrii i dwie z Iraku - starających się o azyl w UE wyleciała z Aten do Luksemburga.

 

Szef luksemburskiego MSZ Jean Asselborn powiedział, że relokacja pierwszych 30 osób z Grecji to "tylko początek, ale bardzo, bardzo ważny początek". - Ściany, ogrodzenia i druty kolczaste nie mogą być częścią UE - oświadczył, dodając, że jeśli Europa nie zmieni się pod tym względem i nie zwalczy ksenofobii, "wartości UE zostaną w jakiś sposób zniszczone".

 

Kraje UE zatwierdziły 14 września program relokacji 40 tys. uchodźców z Włoch i Grecji, a 22 września - przy sprzeciwie Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech - przegłosowały podział kolejnych 120 tys.

 

Do tej pory z programu relokacji korzystali uchodźcy przebywający we Włoszech; na razie odbyły się trzy relokacje - dwie do Szwecji i jedna do Finlandii - z których skorzystało 86 osób. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych relokacji z Grecji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook