Szwecja zaostrzy zasady swej polityki azylowej

(fot. EPA/GEORGI LICOVSKI)

W obliczu zwiększonego napływu uchodźców złożony z socjaldemokratów i Zielonych rząd Szwecji zawarł w piątek ze znaczną częścią opozycji ponadpartyjne porozumienie w sprawie zaostrzenia polityki azylowej.

 

Wraz z partiami mieszczańskiej opozycji rządząca koalicja zamierza wprowadzić między innymi zezwolenia na pobyt ograniczony czasowo. Rozwiązanie to nie będzie jednak dotyczyć niektórych kategorii uchodźców, na przykład rodzin z dziećmi.

 

Przewiduje się również przyspieszenie rozpatrywania wniosków azylowych i szybsze odsyłanie z powrotem osób, których wnioski uznano za bezzasadne, co zwolni miejsca dla nowych uchodźców. Strony porozumienia nie osiągnęły jednak zgody w kwestii wprowadzenia ograniczonych czasowo kontroli granicznych.

 

Do porozumienia nie przystąpiło zdecydowanie przeciwne jakiejkolwiek migracji prawicowo-populistyczne ugrupowanie Demokratyczni Szwedzi oraz postkomunistyczna Partia Lewicy, której poglądy w sprawach polityki azylowej są dla innych partii zbyt liberalne.

 

Według najnowszych prognoz do Szwecji przybędzie w bieżącym roku 190 tys. osób ubiegających się o azyl, a w roku przyszłym dalsze 170 tys. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?