Premier Luksemburga: UE oczekuje realizacji umowy z Mińska

(fot. youtube.com)

Unia Europejska nie odwoła sankcji wobec Rosji bez pełnej realizacji mińskich porozumień pokojowych - oświadczył w czwartek w Kijowie Xavier Bettel, premier Luksemburga, który sprawuje obecnie przewodnictwo w UE.

 

Po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenką Bettel podkreślił, że jego kraj opowiada się za jednością terytorialną Ukrainy, jednak - jak zaznaczył - Kijów również powinien realizować zobowiązania wynikające z mińskich porozumień.

 

"28 członków UE ma wobec tej sytuacji wspólne stanowisko: jeśli mińskie porozumienia nie będą wypełniane, nastąpią nowe sankcje. Jeśli będą wypełniane, będziemy rozmawiali. Jednak prezydent Poroszenko, strona ukraińska, także powinni realizować swoje zobowiązania" - powiedział Bettel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy.

 

Zwrócił uwagę, że wstrzymanie ognia w Donbasie, gdzie trwa konflikt między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, to jedynie część ustaleń z Mińska. "Sytuacja związana z rozejmem jest bardzo krucha; nie możemy na razie mówić, jaka będzie nasza decyzja 31 grudnia" - podkreślił.

 

Koniec grudnia to termin, w którym upływa czas na realizację porozumień z Mińska, wynegocjowanych w lutym z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Porozumienia te mają doprowadzić do pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie.

 

Na wschodniej Ukrainie od początku września trwa zawieszenie broni, które wypływa z mińskich ustaleń pokojowych. Obecnie obie strony konfliktu wycofują z linii rozdziału uzbrojenie, co ma doprowadzić do utworzenia w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 19:51:17 | 2015-10-22
Do tanga potrzeba dwojka, a Kijów nie realizuje porozumień. Powinno dojśc do rozmów nt. przyszłego statusu Donbasu, wyborów w Donbasie itp., ale Kijów odmawia rozmów z przdstawicielami Donbasu.

Dlatego pora najwyższa, żeby UE nałożyła sankcje na Kijów.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook