Separatyści wycofują czołgi w obwodzie donieckim

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w środę, że prorosyjscy separatyści rozpoczęli wycofywanie uzbrojenia, w tym czołgów, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Szef państwa mówił o tym podczas wizyty w Iwano-Frankiwsku na zachodzie kraju.

 

- Dziś okupanci rozpoczęli wycofywanie czołgów, lekkiej artylerii i moździerzy na południu obwodu donieckiego, w okolicach Nowoazowska - powiedział Poroszenko. Nowoazowsk jest położony ok. 40 kilometrów na wschód od Mariupola nad Morzem Azowskim.

 

Poroszenko wyraził przekonanie, że wraz z wycofaniem uzbrojenia poza linię rozdzielenia w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami zacznie się powrót Ukrainy na terytoria Donbasu. - Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy nastanie tam pokój, poprzez mechanizmy polityczne i gospodarcze, odbudowę dróg i infrastruktury oraz działania humanitarne - podkreślił prezydent.

 

We wtorek armia ukraińska poinformowała, że rozpoczęła wycofywanie czołgów z linii rozdzielenia w obwodzie donieckim. Wcześniej zaś, w sobotę, siły rządowe poinformowały o zakończeniu pierwszego etapu wycofywania sprzętu wojskowego w obwodzie ługańskim.

 

W konflikcie w Donbasie od 1 września obowiązuje zawieszenie broni. Pod koniec września w Mińsku zawarto porozumienie o wycofaniu z linii walk czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm. 2 października Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie w sumie 41 dni.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook