Janukowycz pozwał Ukrainę do Strasburga

(fot. Slavko Sereda / shutterstock.com)

Ukrywający się w Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył pozew w Trybunale w Strasburgu przeciwko władzom w Kijowie za "regularne łamanie praw człowieka" wobec jego osoby - podały w poniedziałek ukraińskie media.

 

W imieniu Janukowycza pozew w Europejskim Trybunale Praw Człowieka złożyła londyńska kancelaria prawna Joseph Hage Aaronson LLP.

 

Według tej kancelarii Janukowycz zwrócił się do Trybunału o potwierdzenie jego praw wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W pozwie były prezydent zarzuca władzom ukraińskim, że odbierają mu prawo do sprawiedliwego procesu sądowego, prawo do efektywnego śledztwa w sprawie zamachu na jego życie oraz prawo do obrony życia. Adwokaci Janukowycza uważają także, że jest on dyskryminowany ze względu na swój status i przekonania polityczne.

 

Według adwokatów ukraińska prokuratura, która prowadzi śledztwa przeciwko jego klientowi, poddawana jest naciskom politycznym mającym zapewnić ukaranie Janukowycza "na podstawie fałszywych oskarżeń". Obrońcy zbiegłego z kraju polityka są przekonani, że niektóre z tych oskarżeń "powstały jedynie w celu zastosowania sankcji wobec prezydenta Janukowycza ze strony Unii Europejskiej".

 

W kwietniu ubiegłego roku prokuratura generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie. Były to wymierzone w jego ekipę masowe protesty, które trwały od listopada 2013 do lutego 2014 roku.

 

W styczniu bieżącego roku jeden z sądów rejonowych w Kijowie zdecydował o zaocznym aresztowaniu Janukowycza, co otworzyło władzom ukraińskim drogę do ubiegania się o jego ekstradycję z Rosji, gdzie ukrywa się od ucieczki z kraju. W styczniu także został za nim rozesłany list gończy Interpolu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook