"Plan współpracy z UE ws. uchodźców to tylko projekt"

(fot. EPA/KAY NIETFELD)

Szef tureckiej dyplomacji jako "projekt" określił w piątek poparty przez unijnych przywódców na czwartkowym szczycie wynegocjowany przez Komisję Europejską plan współpracy UE-Turcja, który ma pomóc zahamować napływ uchodźców przez Turcję do Unii Europejskiej.

 

Minister Feridun Sinirlioglu określił przewidziany stopień finansowania planu jako "nie do zaakceptowania".

 

Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla uciekinierów z Syrii. Plan działania mówi m.in. o zmobilizowaniu przez UE dodatkowych znaczących środków na wsparcie Turcji (poza funduszami przedakcesyjnymi dla tego kraju), ale nie podaje żadnej konkretnej kwoty. Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel mówi się o wsparciu w wysokości 3 mld euro na działania związane z kryzysem uchodźczym. Merkel wskazała na konferencji prasowej, że Turcja przeznaczyła już około 7 mld euro na pomoc uchodźcom z Syrii.

 

Z punktu widzenia UE plan ma dwa cele: zatrzymać w Turcji tych uchodźców, którzy już są w tym kraju, a także zapobiegać tranzytowi migrantów przez Turcję do UE.

 

W zamian za współpracę Ankarze - poza pieniędzmi - obiecano też przyspieszenie w dziedzinie liberalizacji wizowej. Plan zakłada też ożywienie negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE; do tej pory otwarto jedynie 13 z ponad 30 rozdziałów negocjacyjnych.

 

Wspomóż Nas
Tagi: turcja, uchodźcy

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:59:19 | 2015-10-16
Należy porzadnie chronić granice UE, zamiast je otwierać dla Turków.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?