"Rosja ma wiele pytań dotyczących raportu"

(fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)

Rosja ma wiele pozostających bez odpowiedzi pytań, które dotyczą raportu o katastrofie malezyjskiego Boeinga 777 w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą - oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

 

Raport opublikował we wtorek holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV).

 

"Przestudiujemy raport, który opublikowano wczoraj. Już teraz jest mnóstwo pytań; właściwie były one od samego początku. I nie ma na nie odpowiedzi" - powiedział minister w parlamencie.

 

Wyraził przy tym ocenę, że nikt nie pytał Rosji o zdanie i nie uwzględnił jej próśb o to, by producent systemów rakietowych Buk, koncern Ałmaz-Antej, brał udział w eksperymentach, odpowiadał na pytania i przekazywał informacje. "Nic takiego nie nastąpiło" - powiedział Ławrow.

 

Zdaniem szefa MSZ zgodnie z normami międzynarodowymi powinna zostać "zaangażowana w pełnej mierze" Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), do czego jednak nie doszło. "Proponowaliśmy skierować w rejon katastrofy misję Rady Bezpieczeństwa (ONZ), ale zachodni partnerzy odmówili" - oświadczył Ławrow.

 

Według raportu OVV Boeing został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk. Dokument nie odpowiada na pytanie, skąd wystrzelona została rakieta; ocenia, że nastąpiło to z terytorium 320 km kwadratowych.

 

Zachód i Ukraina uważają, że maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona rakietą ziemia-powietrze dostarczoną prorosyjskim separatystom przez Rosję. Moskwa stanowczo odrzuca te oskarżenia i wskazuje na ukraińskie siły jako na sprawców katastrofy.

 

W lipcu Malezja, będąca jednym z 15 członków RB ONZ, przedstawiła projekt rezolucji rady, na podstawie której miałby powstać międzynarodowy trybunał do ścigania winnych zestrzelenia samolotu. Dysponująca prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja wyraziła sprzeciw wobec utworzenia takiego trybunału, nazywając pomysł "przeciwskutecznym", a także "przedwczesnym i nielogicznym", jako że dochodzenie jeszcze się nie zakończyło.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 22:57:13 | 2015-10-14
Rosja powinna jak najszybciej ujawnić i wydać winnych. Obsługa takiej wyrzutni składa się z czterech osób: dowódca/operator, kierowca i dwóch członków załogi. Operator to musi być człowiek z wykształceniem technicznym, który przeszedł specjalistyczne szkolenie.To nie jest czołg, gdzie każdy może wsiąść, nauczyć się ciągnąc za jakieś wajchy i jeżdzić. Liczba osób, potrafią obsługiwać taką wyrzutnię jest ograniczona, musi to być ktoś w słuzbie czynnej, albo ktoś, kto stosunkowo niedawno przeszedł to szkolenie. Takich osób jest pewnie nie więcej niż kilkaset.
Na Kremlu doskonale od dawna wiedzą, kto wystrzelił tę rakietę.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook