Śledczy: Boeing 777 zestrzelony przez rakietę Buk

(fot. EPA/ROBERT )

Międzynarodowi śledczy ustalili, że samolot Boeing 777 został zestrzelony w lipcu 2014 roku przez pocisk ziemia-powietrze Buk wystrzelony z terenów na wschodzie Ukrainy, kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów - podała we wtorek holenderska prasa.

 

Dziennik "Volkskrant" powołał się w swym artykule na trzy źródła, które brały udział w przygotowywaniu raportu na temat przyczyn katastrofy samolotu linii Malaysia Airlines.

 

Raport ten ma zostać opublikowany we wtorek około godz. 13 przez holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV), koordynujący międzynarodowe śledztwo.

 

Boeing 777, który wykonywał lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy 17 lipca 2014 roku. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Zachód i Ukraina uważają, że maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona rakietą ziemia-powietrze dostarczoną przez Rosję. Moskwa stanowczo odrzuca te oskarżenia i wskazuje na ukraińskie siły jako na sprawców katastrofy.

 

Według źródeł cytowanych przez dziennik "Volkskrant" raport zawiera mapy z miejscami, z których rakieta przeciwlotnicza mogła zostać wystrzelona. Wszystkie te punkty znajdują się na obszarze kontrolowanym przez separatystów. W raporcie wskazano na przyczyny wypadku, ale nie napisano, kto nacisnął spust. To zostanie ustalone podczas śledztwa karnego.

 

Według dwóch źródeł fragmenty raportu wskazują na zaangażowanie Rosji. - Podejrzewam pomoc ze strony rosyjskich wojskowych - powiedziało źródło w rozmowie z "Volkskrant". - Buk został wyprodukowany w Rosji i można przyjąć, że rebelianci nie wiedzą, jak używać takiego sprzętu - dodało źródło.

 

W zeszłym roku holenderscy śledczy wraz z OVV, badający przyczyny tragedii lotu MH17, we wstępnym raporcie napisali, że prawdopodobnie w samolot uderzyły "obiekty" poruszające się z dużą prędkością. Pokrywało się to z podejrzeniami, że samolot został trafiony odłamkami rakietowego pocisku ziemia-powietrze. Pocisk taki wybucha, kiedy znajdzie się w pobliżu celu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:55:07 | 2015-10-13
Nawet na RT (rozgłośni kontrolowanej przez Kreml) już zmienili poglądy i teraz twierdzą, że samolot został jednak zestrzelony przez zestaw rakietowy BUK.
https://www.rt.com/news/318505-almaz-antey-video-simulation/
Chociaż tutaj twierdzą, że rakieta została odpalona z terenów kontrolowanych przez Ukrainę, tylko, że nie wiadomo na jakiej podstawie.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 12:45:16 | 2015-10-13
Rakieta BUK wymaga czterech osób obsługi: dowódca, kierowca i dwóch członków załogi. To rakieta starego typu, wymagająca odpowiedniego przeszkolenia i dużo manualnych czynności. Na pewno musieli to być ludzie zaufani, mało prawdopodobne, aby Rosja po prostu dała taką rakietę jakimś "powstańcom", zbyt duże ryzyko, że wpadnie w niepowołane ręcę i będzie stanowić zagrożenie dla samej Rosji. To musieli być pewni ludzie, w aktywnej służbie, którzy dawali gwarancję, że wykonają robotę, wycofają się i nie będą potem się chwalić "sukcesem" w mediach. Granica między Donbasem i Ukrainą była i jest kontrolowana przez Rosję, jest nieprawdopodobne, aby pojazd z rakietami klasy ziemia-powietrze przekroczyl tę granicę bez zgody i wiedzy rosyjskich władz. 
Klucz do tej zagadki tkwi na Kremlu, Rosjanie doskonale wiedzą, skąd się wzięla ta rakieta, gdzie teraz stoi, kto tę rakietę obsługiwał i kto wydawał rozkazy. 
O ile członkowie załogi to moga być żołnierze z poboru, to operator musi być na pewno człowiekiem z wykształceniem technicznym, który przeszedł specjalistyczny trening, posiadający umiejętności do obsługi różnych systemów na pokładzie. Na pewno liczba takich ludzi jest ograniczona i Rosjanie doskonale wiedzą kim byl ten człowiek.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:21:31 | 2015-10-13
Czekam na informację, co tam robiły ukraińskie samoloty wojskowe Su, dlaczego Ukraina skierowała zestrzelony samolot w rejon wojny, a w tym rejonie uruchomiła kilka zestawów Buk, skoro powstańcy nie posiadali lotnictwa.

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook