Chiny oskarżają: To zimna wojna USA i Rosji

(fot. EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)

Czołowy chiński dziennik "Renmin Ribao" oskarżył we wtorek Stany Zjednoczone i Federację Rosyjską o ponowne prowadzenie między sobą zimnej wojny, tym razem poprzez zaangażowanie militarne w konflikt w Syrii.

 

Państwa te muszą zdać sobie sprawę, że ta era już minęła i powinny naciskać na rozpoczęcie rozmów pokojowych - pisze gazeta, która jest organem prasowym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh).

 

"Stany Zjednoczone i Związek Radziecki stosowały wszystkie rodzaje dyplomatycznych, ekonomicznych i wojskowych działań w krajach trzecich, prowadząc rozgrywki na zasadzie wet za wet w celu zwiększenia swoich wpływów; to jest scena z czasów zimnej wojny" - czytamy w komentarzu "Renmin Ribao". "Ale my jesteśmy obecnie w XXI wieku i ludzie muszą to zrozumieć!" - podkreśla.

 

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny zazwyczaj głosują w sprawie Syrii podobnie jak Rosja, przy czym - jak zauważa agencja Reutera - wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie mieszaniem się innych państw w wewnętrzne sprawy Syrii i wzywały do tzw. politycznego rozwiązania w tym kraju.

 

Rosja i USA prowadzą obecnie równoległe operacje lotnicze w Syrii. Amerykanie atakują od ponad roku cele Państwa Islamskiego (IS) zarówno w Iraku, jak i w Syrii. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale według źródeł zachodnich dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

 

"Renmin Ribao" podkreśla, że nie powinno się zaprzestać podejmowania wysiłków na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii. "Wspólnota międzynarodowa, zwłaszcza duże kraje mające duże wpływy, muszą w pełni uznać, że istnieje pilna konieczność osiągnięcia rozwiązania politycznego w kwestii syryjskiej" - czytamy w gazecie.

 

Chiny, choć - jak zauważa Reuters - są dyskretnym graczem dyplomatycznym na Bliskim Wschodzie, wielokrotnie ostrzegały, że działania militarne nie zakończą konfliktu w Syrii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook