Drezno: 9 tys. osób przeciwko imigrantom

(fot. EPA/BERND SETTNIK)

W zorganizowanej przez ruch społeczny Pegida demonstracji przeciwko imigrantom uczestniczyło w poniedziałek w Dreźnie, tak jak tydzień temu, 9 tys. osób. Według radia Deutschlandfunk, uczestnicy protestu ustawili symboliczną szubienicę dla Angeli Merkel.

 

Symboliczna szubienica przeznaczona była dla kanclerz Niemiec oraz dla wicekanclerza Sigmara Gabriela z SPD - podał Deutschlandfunk. "Zarezerwowana dla Angeli 'mamusi' Merkel" - głosił napis na kartce przyczepionej sznurem do drewnianej konstrukcji.

 

Podczas wiecu na placu przed Operą im. Sempera w Dreźnie uczestnicy skandowali hasła przeciwko uchodźcom i krytykowali zbyt liberalną, ich zdaniem, politykę migracyjną rządu.

 

Przywódca Pegidy Lutz Bachmann powiedział, że rząd w Berlinie otwierając granice dla imigrantów "prowadzi Europę w kierunku wojny domowej". Jego wypowiedź przytoczyła agencja dpa.

 

Po okresie marginalizacji, Pegida ze względu na kryzys migracyjny zyskuje znów nowych zwolenników. Tydzień temu w demonstracji uczestniczyło też 9 tys. osób, dwa tygodnie temu na wiec przyszło 7,5 tys. przeciwników imigrantów.

 

Demonstracje Pegidy odbyły się też w Lipsku i Chemnitz w Saksonii.

 

Organizatorem cotygodniowych protestów w Dreźnie i innych niemieckich miastach jest ruch społeczny Pegida (skrót niemieckiej nazwy: Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) istniejący od jesieni zeszłego roku. Uczestnicy demonstracji wyrażają dezaprobatę wobec nadmiernych, jakoby, wpływów muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomego tolerowania przez władze tego zjawiska.

 

Bachmann zapowiedział, że w pierwsza rocznicę powstania Pegidy, w przyszły poniedziałek, do Drezna przyjadą politycy z innych krajów europejskich.

 

Demonstracje przeciwko imigrantom mnożą się w ostatnim czasie w związku ze stale rosnącą liczbą uchodźców docierających do Niemiec. Niemieckie MSW oficjalnie spodziewa się w tym roku 800 tys. azylantów. Dziennik "Bild" podał, że w poufnych dokumentach władz jest mowa o 1,5 mln uchodźców.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook