Czołgi odjeżdżają poza linię frontu w Donbasie

(fot. EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Z linii frontu walk z prorosyjskimi separatystami w obwodzie ługańskim na wschodniej Ukrainie wycofano w poniedziałek pierwsze czołgi ukraińskiej armii - poinformował rzecznik prasowy sił rządowych w tym regionie Rusłan Tkaczuk.

 

Operacja rozpoczęła się o godzinie 10. (o 11. w Polsce). Prócz czołgów na odległość 15 kilometrów od linii rozdziału przerzucane jest uzbrojenie o kalibrze poniżej 100 mm - przekazał. "Wszystkie działania są uzgodnione z obserwatorami specjalnej misji monitoringowej OBWE. Na miejscu obecni są przedstawiciele mediów" - podkreślił Tkaczuk.

 

Szef podlegającej władzom Ukrainy ługańskiej obwodowej administracji państwowej Hryhorij Tuka oświadczył, że według jego informacji uzbrojenie wycofują także oddziały samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). "Proces rozpoczął się z dwóch stron (konfliktu)" - powiedział w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

 

Wycofywanie uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm to efekt porozumienia, zawartego 29 września w Mińsku przez przedstawicieli trójstronnej grupy kontaktowej, w skład której wchodzi Ukraina, Rosja i OBWE. Pierwszy etap operacji obejmuje obwód ługański. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim.

 

W piątek, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) w Paryżu prezydent Petro Poroszenko poinformował, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie 41 dni.

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, donbas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook