Mediolan: Trwa konkurs młodych naukowców

Mediolan: Trwa konkurs młodych naukowców
(fot. shutterstock.com)
PAP / mc

W Mediolanie trwa 27. Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS 2015) . W poniedziałek nastąpi ogłoszenie wyników finału i rozdanie nagród. Polskę reprezentuje sześć osób.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj mógł dotychczas zgłosić najwyżej trzy prace (nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów). W tym roku w związku z odbywającą się w Mediolanie wystawą światową EXPO wprowadzono nową kategorię, dotyczącą żywności, dzięki czemu Polskę reprezentują cztery projekty.
Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin, a nawet Nowej Zelandii. Najlepsi młodzi uczeni mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.
Polską edycję EUCYS, czyli krajowe eliminacje oraz wyjazd na finały, od 1995 roku organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Międzynarodowe jury nagrodziło już 33 projekty z naszego kraju (łącznie 41 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 22 nagrody dodatkowe.
Na finałach EUCYS 2015, organizowanych pod patronatem prezydenta Włoch, Polskę reprezentują dwie specjalistki od biotechnologii, dwaj fizycy, specjalistka od rolnictwa i badaczka w dziedzinie astronomii. Ogółem do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 103 prac.
Dominika Bakalarz z Opola i Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego opracowały Origami BioBandage - mający wiele potencjalnych zastosowań w medycynie bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste i hydroksyapatyt. Może on znaleźć zastosowanie np. u pacjentów z osteoporozą.
Michał Bączyk z Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Czyż z Nadarzyna badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek).
Sara Berent z Gdyni wykazała, że olejki eteryczne mogą chronić plony przed bakteriami i grzybami. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy.
Paulina Drożak z Lublina korzystając z powszechnie dostępnych danych odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i aktywnością słoneczną. Jej zdaniem klimat będzie się oziębiał, a nie ocieplał.
Wystawę prac konkursowych zorganizowano w odrestaurowanym budynku fabrycznym - Fabbrica del Vapore, w pobliżu chińskiej dzielnicy. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z włoskimi astronautami, zwiedzili centrum badawcze Fiata, szkołę artystyczną i galerię sztuki w Bergamo oraz wystawę EXPO. Zdolna młodzież z całego świata może też wziąć udział w dodatkowym konkursie na najciekawsze selfie. EUCYS 2015 zakończy się 22 września.
W roku 2014 finał konkursu zorganizowano w Warszawie. Mediolan gościł uczestników konkursu już wcześniej - w roku 1997.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mediolan: Trwa konkurs młodych naukowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.