Kerry: rozmowy z Rosją ws. Syrii to ważny krok

(fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prezydent USA Barack Obama wierzy, że rozmowy na szczeblu wojskowym z Rosją ws. konfliktu w Syrii to ważny krok, i ma nadzieję na ich szybkie rozpoczęcie - powiedział w piątek sekretarz stanu John Kerry.

 

"Prezydent wierzy, że rozmowy na szczeblu wojskowym są ważnym krokiem, i ma nadzieję, że odbędą się one w bardzo krótkim czasie oraz że pomogą zdefiniować kilka różnych możliwości, gdy będziemy rozważać kolejne kroki w sprawie konfliktu w Syrii" - oświadczył Kerry, który w piątek spotkał się w Londynie z szefem MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullahem ibn Zajedem.

 

Jak podkreślił, celem USA pozostaje wciąż zniszczenie bojowników Państwa Islamskiego, a także znalezienie politycznego rozwiązania sytuacji w Syrii, które - jak dodał Kerry - nie może zostać osiągnięte w perspektywie długofalowej w obecności syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

 

"Szukamy sposobu, aby znaleźć wspólną płaszczyznę" - powiedział Kerry dziennikarzom.

 

W ocenie rosyjskiego MSZ słowa amerykańskiego szefa dyplomacji dają nadzieję, że rozmowy obu krajów rozpoczną się wkrótce.

"Nigdy nie odmówiliśmy dialogu ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedziała w piątek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

 

Jak podkreśliła, Rosja jest otwarta na dialog we wszystkich kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym dotyczący konfliktu w Syrii.

 

Syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mualim powiedział w czwartek, że jego kraj poprosi rosyjskich żołnierzy o walkę razem z siłami syryjskimi, jeśli zajdzie potrzeba, lecz zaprzeczył, by obecnie w Syrii znajdowały się takie rosyjskie oddziały.

 

Zaznaczył, że rosyjska pomoc wojskowa ograniczała się dotychczas do dostaw broni i szkolenia w obchodzeniu się z nią. Podkreślił, że stosunki jego kraju z Rosją są strategiczne.

 

Zdaniem amerykańskich ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook