Duda i Cameron o uchodźcach i bezpieczeństwie

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Uchodźcy, bezpieczeństwo militarne i energetyczne - to najważniejsze tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem w Londynie. Oceniam to spotkanie jako bardzo dobre, mamy szerokie pole do współpracy - podkreślił prezydent Duda.

 

Prezydent powiedział, że z premierem Wielkiej Brytanii rozmawiał o ważnych sprawach europejskich, o problemie uchodźców, "o tym, że trzeba, próbując zaradzić skutkom tego, co się dzieje, przede wszystkim zwracać uwagę na przyczynę". - Zgodziliśmy się, że trzeba przede wszystkim zwalczać przyczyny tego, co powoduje, że ci ludzie zmierzają do Europy - oświadczył Duda.

 

Prezydent relacjonował, że brytyjski premier powiedział mu o sytuacji w obozach dla uchodźców w Libanie i "o tym, w jaki sposób Wielka Brytania ma zamiar realizować przyjęcie do siebie uchodźców".

 

Prezydent dodał, że z Cameronem rozmawiał także o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym. - Premier zgodził się ze mną, że konieczny jest rozwój infrastruktury NATO, w Europie Środkowo-Wschodniej także, czyli wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu - powiedział Andrzej Duda.

 

- Oceniam to spotkanie jako bardzo dobre, w bardzo dobrej atmosferze, mamy szerokie pole do współpracy - oświadczył.

 

Jak relacjonował prezydent, premier Cameron powiedział, że bardzo szanuje Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii za ich pracowitość. - Prosiłem, żeby wzmacniać w społeczeństwie brytyjskim szacunek do Polaków, który został w ogromnym stopniu zbudowany przez tak zwaną starą imigrację, polskich żołnierzy, którzy walczyli ramię w ramię z żołnierzami brytyjskimi w czasie II wojny światowej - dodał Andrzej Duda.

 

Przypomniał, że we wtorek w Londynie obchodzono 75. rocznicę Bitwy o Anglię. - Tutaj cały czas pamięta się o tych wielkich zasługach polskich żołnierzy, o ich bohaterstwie w obronie nieba nad Londynem i Wielką Brytanią. Mam nadzieję, że ten szacunek nadal będzie - podkreślił prezydent, który uczestniczył w rocznicowych uroczystościach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook