Chcieli wyrazić gest solidarności z imigrantami

(fot. shutterstock.com)

"Nie mieliśmy najmniejszego zamiaru uprawiać polityki, chodziło nam tylko o humanitarny gest". Włoski urzędnik nie pozwolił nowożeńcom na wyjątkowy gest solidarności z imigrantami. Wywołało to falę dyskusji.

 

Na znak solidarności z imigrantami para we Włoszech chciała wziąć ślub boso, przyłączając się w ten sposób do marszów bez butów zorganizowanych w podobnym geście. Urzędniczka nie pozwoliła jednak na to, co wywołało kolejną dyskusję na temat imigracji.

 

W miasteczku Bondeno koło Ferrary, rządzonym przez niechętną imigrantom prawicową Ligę Północną, młoda para postanowiła w ten weekend powtórzyć symbolicznie gest z ostatnich dni, gdy w 60 włoskich miastach odbyły się marsze na bosaka. Także na czerwonym dywanie na festiwalu w Wenecji i w centrum Rzymu wyrażono tak solidarność z tymi, którzy uciekają lądem i drogą morską do Europy.

 

Agencja Ansa podała, że kiedy narzeczeni przybyli do urzędu stanu cywilnego w magistracie, poinformowali swoje rodziny i wszystkich zaproszonych o swym zamiarze wzięcia ślubu na bosaka w związku z odbywającymi się we Włoszech cichymi marszami.

 

Uczestnicy ceremonii poparli ten pomysł i również zdjęli buty. Jednak urzędniczka kazała natychmiast wszystkim je włożyć w sali ślubów. Swoje polecenie uzasadniła koniecznością uszanowania tego miejsca. Udzieliła ślubu dopiero wtedy, gdy wszyscy byli już w butach.

 

"Nie mieliśmy najmniejszego zamiaru uprawiać polityki, chodziło nam tylko o humanitarny gest" - wyjaśniła panna młoda w rozmowie z Ansą. Podkreśliła, że właśnie z powodu ślubu nie mogła z narzeczonym uczestniczyć w solidarnościowej manifestacji.

 

"Chcieliśmy podczas naszej ceremonii skierować myśli ku tym, którzy cierpią, uciekają przed strasznymi rzeczami, co także Europa teraz sobie uświadamia" - powiedziała.

Urzędniczka, która odmówiła zgody na wejście do sali ślubów bez butów, poinformowała zaś, że konsultowała się w tej sprawie również z burmistrzem i on podzielił jej zdanie.

 

Kilka dni wcześniej ten sam burmistrz liczącego 15 tysięcy mieszkańców Bondeno Fabio Bergamini z Ligi Północnej oświadczył, że ci, którzy przyjmują u siebie uchodźców, powinni płacić wyższe podatki gminne.

 

Jego deklaracja podzieliła mieszkańców i wywołała równie ożywioną dyskusję w mediach, jak incydent z butami.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.44

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?