Hiszpania przyjmie 15 tys. uchodźców

(fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA)

Hiszpański minister gospodarki i ds. konkurencyjności Luis de Guindos potwierdził w piątek, że jego kraj przyjmie 15 tys. uchodźców w ramach kwot proponowanych przez Komisję Europejską. Guindos zapewnił, że w budżecie znajdą się środki na ten cel.

 

Minister powiedział dziennikarzom, że Hiszpania "stawi czoło" wyzwaniu i przyjmie ubiegających się o azyl, co - jak podkreślił - jest "ludzkim obowiązkiem".

 

Zapytany, czy w przyszłości jego kraj przyjąłby większą liczbę migrantów, Guindos odpowiedział: "nie rozpędzajmy się". Przypomniał, że w poniedziałek odbędzie się w tej sprawie spotkanie europejskich ministrów spraw wewnętrznych.

 

Nowa, przedstawiona w środę, propozycja Komisji Europejskiej w sprawie relokacji 120 tys. uchodźców przewiduje, że Hiszpania przyjęłaby blisko 15 tys. osób. Wcześniejsza, majowa propozycja, przewidująca rozdzielenie 40 tys. uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji, zakładała przyjęcie przez Hiszpanię ponad 4 tys. migrantów. W sumie na Hiszpanię przypadłoby ponad 19 tys. uchodźców.

 

Z początku Madryt był nastawiony bardziej sceptycznie do przyjmowania migrantów. Później jednak stanowisko Hiszpanów zaczęło się zmieniać, m.in. za sprawą wywołujących falę współczucia i solidarności doniesień o tragediach i cierpieniach wielu uchodźców - pisze agencja EFE.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook