Węgry boją się katastrofy humanitarnej

(fot. EPA/ZOLTAN GERGELY KELEMEN)

Węgry boją się katastrofy humanitarnej, a rząd Viktora Orbana rozważa zorganizowanie referendum, w którym naród miałby wypowiedzieć się na temat unijnego podziału kwot uchodźców - donosi węgierska prasa.

 

Jak relacjonuje korespondent PAP w Budapeszcie, gazety piszą o tym, że rząd, który zmienił prawo tak, by można było wsadzać do więzienia uchodźców nielegalnie przekraczających granicę, szykuje się do wprowadzenia stanu kryzysowego. Od przyszłego tygodnia na granicy ma pojawić się armia.

 

Organizacje humanitarne alarmują, że Węgry nie chcą zapewnić uchodźcom ludzkiego przyjęcia, dachu nad głową i sprawnej rejestracji; rząd tymczasem odpowiada: robimy co możemy - czytamy w prasie.

 

W czwartek serbskie media poinformowały o rekordowej fali uchodźców na granicy serbsko-węgierskiej. Zasieki z drutu kolczastego wzdłuż 175-kilometrowej granicy nie zdołały powstrzymać napływu imigrantów. Uchodźcy chcą zdążyć przed wejściem w życie na Węgrzech w przyszłym tygodniu zaostrzonych przepisów dotyczących imigracji. Przewidują one m.in. kary za nielegalne przekroczenie granicy.

 

MSW w Budapeszcie zaproponowało wprowadzenie stanu kryzysowego w związku z masowym napływem imigrantów; decyzja zapadnie we wtorek. Armia przygotowuje się na wejście w życie nowych przepisów. W środę wieczorem zaczęły się manewry, na których żołnierze ćwiczą wspieranie policji w ochronie granic.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?