Syria: naszej armii nie wspierają wojska rosyjskie

(fot. shutterstock.com)

Rosja nie zwiększa swojej obecności wojskowej w Syrii i żadne rosyjskie jednostki bojowe nie wspierają syryjskiej armii w trwającej od ponad czterech lat wojnie domowej - oświadczył we wtorek minister informacji Omran Ahid ez-Zubi.

 

"Nie ma rosyjskich sił ani rosyjskich operacji wojskowych na syryjskim terytorium, ani na lądzie, ani na morzu, ani w powietrzu" - zaznaczył minister w libańskiej telewizji Manar.

 

Ocenił, że doniesienia o zaangażowaniu rosyjskiego wojska w operacje przeciw zbrojnej opozycji w Syrii, składającej się głównie z islamistycznych bojowników, zostały "sfabrykowane przez zachodnie kręgi wywiadowcze", aby "zasugerować, że państwo syryjskie jest słabe, a syryjska armia jest tak osłabiona, że musi zwracać się bezpośrednio o pomoc do swych sojuszników".

 

Rosja to sojusznik reżimu prezydenta Baszara el-Asada i znaczący dostawca broni do Syrii. W poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że jego kraj zawsze dostarczał Syrii broń, a Moskwa "nigdy nie ukrywała, że dostarcza sprzęt wojskowy oficjalnym władzom syryjskim w celu zwalczania terroryzmu".

 

"New York Times" pisał niedawno, powołując się na analityków wywiadu USA, że Rosja wysłała do Syrii specjalną grupę przygotowawczą przed przyjazdem na miejsce większych sił. Z kolei kilka wiodących gazet w regionie podało za źródłami w Syrii, że rosyjscy żołnierze przybywają do nowej bazy wojskowej położonej niedaleko Latakii - bastionu alawitów, z których wywodzi się prezydent Asad.

 

W sobotę sekretarz stanu USA John Kerry w rozmowie telefonicznej z Ławrowem wyraził zaniepokojenie doniesieniami o możliwym wzmacnianiu obecności wojskowej Rosji w Syrii. "Jeśli doniesienia te są zgodne z prawdą, to działania takie mogą zaostrzyć konflikt, doprowadzić do większych ofiar śmiertelnych i wzrostu fali uchodźców", a także "grożą konfrontacją z działającą w Syrii koalicją przeciw Państwu Islamskiemu (IS)" - podkreślił. 

 

Wspomóż Nas
Tagi: syria, rosja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?