Będą sankcje za nieprzyjmowanie uchodźców?

(fot. PAP/EPA/STRINGER)

Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner wezwała w poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD do ograniczenia unijnej pomocy finansowej dla krajów UE, które nie chcą przyjmować uchodźców.

 

Na rządy tych państw należy wywierać mocną presję - uważa szefowa resortu. Wśród możliwych opcji wymieniła redukcję lub anulowanie pomocy finansowej wypłacanej krajom UE, które nie wykazują się żadną solidarnością.

 

- Tę presję możemy okazywać usuwając lub ograniczając pomoc finansową - mówiła.

 

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

 

Z szacunków niemieckich władz wynika, że w tym roku liczba cudzoziemców, którzy wystąpią o azyl w Niemczech, może wynieść ponad 800 tys. - czterokrotnie więcej niż rok temu i najwięcej od zjednoczenia kraju w 1990 roku. Rzeczywista skala imigracji jest jeszcze większa, ponieważ prognoza MSW nie obejmuje przepływu osób z innych krajów UE, w tym z Bułgarii i Rumunii.

 

Niemcy domagają się lepszego rozmieszczenia uchodźców w krajach Unii, ale sprawa ta wywołuje spory wewnątrz Wspólnoty.

 

Komisja Europejska chce umieścić osoby starające się o azyl w krajach UE, by odciążyć te państwa, do których przybywają uchodźcy.

 

W poniedziałek dziennik "Bild", który rozpoczął kampanię na rzecz uchodźców, krytykuje Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Litwę i Słowacje za - jak twierdzi - przyjmowanie niedostatecznej liczby uchodźców w stosunku do ich możliwości.

 

- We Wspólnocie nie możemy sobie wybierać najlepszych kęsków, należy też wziąć na siebie odpowiedzialność - podkreśliła Mikl-Leitner. Zaapelowała o "sprawiedliwe" rozmieszczanie uchodźców w UE.

 

Minister nazwała "iluzją" wiarę, że ogrodzenie z zasieków z drutu kolczastego, jakie zbudowały już Węgry na granicy z Serbią, może ograniczyć napływ uchodźców.

 

W zeszłym tygodniu w ciężarówce porzuconej przy autostradzie we wschodniej Austrii znaleziono zwłoki 71 uchodźców. Ciężarówka miała węgierskie numery rejestracyjne. Na Węgrzech aresztowano już w związku ze śmiercią uchodźców pięć osób - czterech Bułgarów i Afgańczyka.

 

Od niedzieli wieczorem Austria prowadzi na wschodnich granicach zaostrzone kontrole wszystkich pojazdów, które mogłyby być wykorzystywane do przemytu ludzi. Po węgierskiej stronie granicy utworzył się gigantyczny korek.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?