Grecja: uratowano ok. 2,5 tys. imigrantów

(fot. PAP/EPA/SEBASTIAN WILLNOW)

Grecka straż przybrzeżna uratowała blisko 2,5 tys. imigrantów w ramach 70 akcji przeprowadzonych od piątku do poniedziałku rano między innymi u wybrzeży wysp Lesbos, Kos i Samos - poinformowały w poniedziałek władze Grecji.

 

Według danych ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tys. imigrantów i uchodźców przedostało się od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu.

 

W ubiegłym tygodniu szef unijnej agencji ochrony granic Frontex Fabrice Leggeri powiedział, że jego agencja mimo licznych apeli nie otrzymała jeszcze wszystkich środków, o które prosiła, by pomóc Grecji, gdzie bardzo nasilił się kryzys wywołany napływem imigrantów. Zdaniem Leggeriego "sytuacja w Grecji jest już bardziej niepokojąca niż we Włoszech".

 

- W kontekście sytuacji na greckich wyspach brakuje samolotów, statków, a nade wszystko funkcjonariuszy straży granicznej, którzy mogliby rejestrować imigrantów już na wyspach - powiedział Leggeri.

 

"Jest rzeczą pierwszorzędnej wagi, by UE pomogła Grecji, tak by można było przesłuchać imigrantów już na granicy i sprawdzić, jaka jest ich prawdziwa narodowość", bowiem niektóre osoby podają się za uchodźców z krajów ogarniętych wojną - podkreślił Leggeri, który jest zwolennikiem odsyłania imigrantów ekonomicznych do krajów pochodzenia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook