Jaceniuk: zażądajcie zwrotu kredytu od Janukowycza

(fot. 360b / Shutterstock.com)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk znów zaproponował Rosji, by przystała na warunki restrukturyzacji ukraińskiego długu analogiczne do uzgodnionych z innymi wierzycielami; w przeciwnym razie może żądać zwrotu kredytu od byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

W programie telewizyjnym "10 minut z premierem" w niedzielę wieczorem Jaceniuk powiedział, że lepszych warunków niż te, które Kijów uzgodnił z komitetem kredytodawców, Moskwa nie dostanie, a jeśli jej to nie urządza, może zwrócić się o zwrot sumy do tego, komu ją przekazała, czyli do przebywającego w Rosji byłego ukraińskiego prezydenta Janukowycza.

 

"Wiktor Janukowycz w zamian za niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE otrzymał polityczną łapówkę od Rosji w wysokości 3 mld dolarów, których zwrotu Rosja się obecnie domaga" - oświadczył Jaceniuk.

 

Powtórzył propozycję skierowaną do Rosji: "Albo zaakceptujecie te warunki, które zaproponowaliśmy zagranicznym kredytodawcom, albo innych warunków nigdy nie dostaniecie".

 

"Jeśli chcecie otrzymać całą sumę, to macie do kogo się zwrócić - Janukowycz i cała banda otrzymali schronienie w Federacji Rosyjskiej. Oni brali (pieniądze), zabierzcie im" - powiedział Jaceniuk.

 

W czwartek Ukraina zawarła porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji swego zadłużenia. Układ przewiduje redukcję należności głównej o 20 proc. i wydłużenie okresu spłaty.

 

Tego samego dnia rosyjski minister finansów Anton Siłuanow oświadczył, że Moskwa nie zgodzi się na restrukturyzację ani na żadne zmiany reguł, według których przyznane zostały środki, i zażąda w grudniu od Kijowa zwrotu 3 mld dolarów kredytu.

 

Ukraińskie obligacje o łącznym nominale 3 mld USD Rosja kupiła w grudniu 2013 roku, tj. jeszcze przed odsunięciem od władzy ówczesnego prezydenta Janukowycza, co nastąpiło w lutym 2014 roku. Termin zapadalności tych obligacji to grudzień br. Rosja nie zgadza się od kilku miesięcy na restrukturyzację ukraińskiego długu. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook