Drezno: demonstracja poparcia dla uchodźców

Tysiące demonstrantów maszeruje przez centrum Drezna, 29 sierpnia br. (fot. PAP/EPA/ZENTRALBILD).

Pięć tysięcy osób wyszło w sobotę na ulice stolicy Saksonii Drezna, aby wyrazić poparcie dla uchodźców atakowanych przez neonazistów. W ostatnim czasie w Saksonii doszło do podpaleń ośrodków dla uciekinierów i demonstracji przeciwko przyjmowaniu azylantów.

 

Demonstrację zorganizował szeroki sojusz organizacji demokratycznych i lewicowych "Drezno wolne od nazistów". Przed drezdeńskim dworcem Neustaedter Bahnhof odbył się koncert na rzecz uchodźców.

 

Część uczestników udała się następnie do pobliskiego Heidenau, które było w minionych dniach miejscem rasistowskich zamieszek sprowokowanych przez skrajną prawicę. Około 400 osób wspierających azylantów oraz mieszkający w Heidenau uchodźcy uczestniczyli wieczorem w festynie. Na ulicy odbywały się tańce - pisze agencja dpa.

 

Tydzień temu w Heidenau kilkusetosobowy tłum sprowokowany przez działaczy skrajnie prawicowej NPD zablokował dojazd do tamtejszego ośrodka dla uchodźców. W zamieszkach, które wybuchły podczas likwidacji blokady, ponad 30 policjantów zostało rannych. Do demonstracji przeciwko azylantom dochodziło też w minionych dniach. Kanclerz Angela Merkel, która przyjechała do znajdującej się pod Dreznem miejscowości w środę, została wygwizdana. Protestujący nazwali ją i towarzyszących jej polityków zdrajcami narodu. W schronisku w Heidenau przebywa 600 uchodźców.

 

Saksonia jest jednym z niemieckich krajów związkowych, gdzie stosunkowo często dochodzi do demonstracji przeciwko napływowi azylantów, a także do ataków na przeznaczone dla nich ośrodki. Ten land jest też bastionem Pegidy - ruchu społecznego organizującego od zeszłego roku protesty przeciwko obcokrajowcom, przede wszystkim muzułmanom. MSW szacuje, że do całych Niemiec w tym roku przyjedzie 800 tys. cudzoziemców starających się o azyl.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook