Hollande, Merkel i Putin za rozejmem na wschodzie Ukrainy

(fot. vladimir yaitskiy / foter.com - CC - BY - SA)

Francja, Niemcy i Rosja opowiadają się za całkowitym zawieszeniem broni w Donbasie od 1 września - podała w sobotę kancelaria prezydenta Francji Francois Hollande'a po jego rozmowie telefonicznej z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Władimirem Putinem.

 

Przedstawiciele władz Ukrainy i delegaci prorosyjskich separatystów uzgodnili w środę w Mińsku na spotkaniu grupy kontaktowej, że będą dążyć do położenia kresu wszelkim naruszeniom rozejmu od 1 września, o czym po spotkaniu informowali przedstawiciele OBWE.

 

Według komunikatu Pałacu Elizejskiego rozmówcy "mocno poparli" w sobotę apel o całkowite zawieszenie broni od najbliższego wtorku i podkreślili, "jak bardzo jest to niezbędne ze względu na sytuację ludności cywilnej na

wschodniej Ukrainie".

 

W oświadczeniu po rozmowie telefonicznej kancelaria prezydenta Francji powiadomiła, że rozmówcy uzgodnili, iż w najbliższych tygodniach "pożytecznie" będzie zwołać spotkanie na szczycie w kwestii sytuacji na Ukrainie z udziałem jej prezydenta Petra Poroszenki.

 

Reuters przypomina, że w lutym strony konfliktu we wschodniej Ukrainie uzgodniły zawieszenie broni w tym regionie, czemu miał towarzyszyć proces polityczny, zakładający plany wyborów lokalnych i ustanowienie specjalnego statusu dla separatystycznych regionów.

 

Przywódcy Francji, Niemiec i Rosji potwierdzili w sobotę swoje zaangażowanie w format normandzki (Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina) i w proces, który jest możliwy dzięki regularnym kontaktom w tym formacie - podał Pałac Elizejski.

 

W poniedziałek w Berlinie doszło do spotkania Merkel, Hollande'a i Poroszenki w związku z zaostrzeniem się sytuacji na wschodzie Ukrainy, na które prezydent Rosji nie został zaproszony.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?