Wicepremier Czech chce zamknięcia strefy Schengen

(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)

Czeski wicepremier i minister finansów Andrej Babisz oświadczył we wtorek, że należy natychmiast zamknąć zewnętrzne granice strefy Schengen i chronić ją przed napływem migrantów, a uczestniczyć w tym powinno NATO.

 

- Jeśli popatrzycie na mapę, Schengen ma szczególny kształt. Jest tam osamotniona Grecja, a dalszą granicą są Węgry. Istnieje pytanie, czy macedońska lub bułgarska armia nie potrzebuje od NATO pomocy - powiedział Babisz dziennikarzom w Pradze. Dodał, iż jeśli z ochroną granicy zewnętrznej strefy Schengen nie poradzą sobie jej państwa skrajne, sprawę tę należy uzgodnić na najwyższym szczeblu.

 

Zdaniem czeskiego wicepremiera Unia Europejska musi ogłosić w krajach, z których przybywają uchodźcy, że nie może przyjąć dziesiątek milionów uciekinierów z całego świata. - Musi powiedzieć: nie możecie do nas przyjeżdżać, byście byli bezrobotni i od razu pobierali zasiłki społeczne - powiedział Babisz.

 

Wyraził również opinię, że należałoby utworzyć wielki obóz dla uchodźców i przeprowadzać tam selekcję. - Rozdzielać ich na tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy, głównie matki z dziećmi, i na uchodźców ekonomicznych - zaznaczył.

 

Kanclerz Austrii Werner Faymann skrytykował wcześniej we wtorek Polskę, Republikę Czeską i państwa bałtyckie za przeciwstawianie się w ramach UE wprowadzeniu obowiązkowych kwot w przyjmowaniu migrantów.

 

- Państwa takie jak Republika Czeska, ale i dalsze, Polska, państwa bałtyckie nie chcą obowiązkowych kwot. Trzeba to krytykować, gdyż bez tych kwot nie posuniemy się dalej - powiedział Faymann w porannej audycji informacyjnej austriackiego radia publicznego Oe1.

 

Krytykę tę zdecydowanie odrzucił czeski premier Bohuslav Sobotka. - Zdaniem Republiki Czeskiej kwoty dla migrantów nie pomogą w stabilizowaniu sytuacji. Jedynym rozwiązaniem jest zakończenie walk w Syrii i Libii i na tym musi się skupić nacisk UE, jak również całej społeczności międzynarodowej - napisał Sobotka w wysłanym państwowej agencji CTK SMS-ie. Według niego konieczne jest także zapewnienie ochrony zewnętrznej granicy unijnej i wdrożenie skutecznej polityki repatriowania ludzi, którzy nie uzyskali w UE azylu.

 

- Republika Czeska zachowuje się w sposób odpowiedzialny, przyłączyła się do solidarnego projektu UE i w jego ramach gotowa jest przyjąć stopniowo 1500 uchodźców - dodał szef czeskiego rządu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook